reklama
reklama

Co zakłada projekt "Ulaniacy swojej gminie"?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Co zakłada projekt "Ulaniacy swojej gminie"? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura28 marca wójt gm. Ulan-Majorat, Jarosław Koczkodaj ogłosił wyniki konkursu na realizację w 2022 r. zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
reklama

Na co przeznaczą pieniądze?

Z tym pytaniem zwróciliśmy się do Eulalii Mikołajuk, kierownika Zespołu Pieśni i Tańca "Ulaniacy"

Stowarzyszenie Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych jest aktywne w pozyskiwaniu środków finansowych z dostępnych źródeł. W ostatnim czasie, do Gminy Ulan-Majorat, została złożona oferta na realizację zadań publicznych w zakresie kultury i sztuki. Wniosek opiewał na kwotę ponad 32 000 zł i dotyczył rozwoju Zespołu Pieśni i Tańca "Ulaniacy". Tytuł projektu to "Ulaniacy swojej Gminie". Uczestnicy projektu to dzieci i młodzież w wieku od ośmiu do piętnastu lat. Projekt  trwa od 2 kwietnia do końca 2022 roku.

Co zakłada projekt?

reklama

To m.in. systematyczne prowadzenie zajęć z tańca ludowego i wokalu dla dwóch grup wiekowych. Zajęcia te pozwolą kształcić poczucie rytmu, prawidłową postawę ciała, elastyczność ruchu, korygowanie poprawności kroków i figur tanecznych oraz przyczynią się do całokształtu rozwoju zespołu. Dodatkowo, dla obydwu grup, zostaną zorganizowane trzydniowe stacjonarne warsztaty z noclegami i trenerami zewnętrznymi oraz akompaniatorami. Ich celem będzie poznanie nowych regionów, obyczajów i obrzędów ludowych, nabycie umiejętności pracy z żywą muzyką oraz poznanie nowych, innych metod uczenia się. W projekcie położono duży nacisk na odpowiedzialność wszystkich uczestników za efekty końcowe.

Podnoszenie umiejętności i integracja

reklama

Kierownictwu bardzo zależy na tym, aby tańczenie w ludowym zespole sprawiało dzieciom radość, oraz by w przyszłym, dorosłym życiu, zostawiło jak najlepsze wspomnienia. Mając na uwadze wyżej wymienione aspekty, zaplanowano wyjazd integracyjny do jednego z największych parków rozrywki i wypoczynku w Europie. Wyjazd będzie też miał na celu poznanie ciekawych, nowych obiektów w Polsce oraz dalszą promocję Gminy i powiatu.

Zespół Pieśni i Tańca „Ulaniacy”

Powstał w kwietniu 2011 roku. Cały czas się rozwija uświetniając imprezy okolicznościowe lokalne, powiatowe, regionalne i wojewódzkie. Koncertował w Telewizji Polskiej, dwukrotnie reprezentował Polskę podczas Dni Kultury Polskiej na Ukrainie oraz Jubileuszu polskiej szkoły im. Królowej Jadwigi w Mościskach, Międzynarodowego Festiwalu Folkloru w Czeskiej Pradze, Międzynarodowego Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych „Krakowiak” oraz Dziecięcego Festiwalu „Mazurskie Figle” w Ełku. Podczas koncertów zdobywał statuetki, nagrody i wyróżnienia.

reklama

Kierownikiem zespołu od założenia do chwili obecnej jest  Eulalia Mikołajuk – Prezes stowarzyszenia „Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych”. Instruktorami tańca, wokalu i choreografii w początkowym okresie byli: Marcin Snuzik i  Jacek Nestoruk, a w ostatnich latach  Renata Niewęgłowska oraz Ewa Dyjak.

Praca zespołu jest cały czas wspierana przez Wójta Gminy Ulan-Majorat, LGD Zapiecek i starostwo powiatowe. Umożliwia to młodym artystom udział w profesjonalnych warsztatach ludowych czy też festiwalach folklorystycznych na terenie całego kraju.

Dzięki środkom finansowym pozyskanych w ramach projektów, udało się zakupić profesjonalne stroje ludowe: krzczonowskie, łowickie, rzeszowskie, podlaskie i radzyńskie. W swoim repertuarze ZPiT „Ulaniacy” ma tańce podlaskie, lubelskie, rzeszowskie, opoczyńskie, szamotulskie oraz Polskie Tańce Narodowe – polonez, kujawiak i krakowiak.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama