reklama

Dla Polski! Dzień Papieski obchodziła szkoła imienia Jana Pawła II

Opublikowano:
Autor:

Dla Polski! Dzień Papieski obchodziła szkoła imienia Jana Pawła II - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura16 października 1978 roku z balkonu Bazyliki św. Piotra padły pamiętne słowa: "Habemus papam!". Stało się coś wręcz niemożliwego. Po niemal pięciu wiekach, kiedy na Stolicy Piotrowej zasiadali Włosi, Ojcem Świętym został Polak, metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła. Kiedy podczas konklawe coraz więcej głosów zdobywał Wojtyła, kardynał Stefan Wyszyński miał mu powiedzieć: - Jeśli Cię wybiorą, przyjmij. Dla Polski!

W 40. rocznicę wyboru Papieża Polaka, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II obchodził Dzień Patrona w Sanktuarium MBNP. Na wstępie homilii, katecheta szkoły  ks. Michał Gosk przypomniał literackie proroctwo wieszcza narodowego Juliusza Słowackiego, które się spełniło, a który 130 lat przed tym faktem pisał: Pośród niesnasek Pan Bóg uderza/ W ogromny dzwon/ Dla słowiańskiego oto papieża/Otworzył tron.

 - Dzisiaj modlimy się o to, by pokolenie JP II wiedziało więcej o nim, niż tylko to co piszą książki historii, czy da się wyczytać w Internecie. Zwracamy się do młodzieży. Przyjmijcie to wyzwanie, jakie przyjął Papież. Dla Polski! - Przyjmijcie trudy sięgania do źródeł, do wiedzy... dla Polski! Ksiądz przypomniał wiele nie zawsze pamiętanych faktów z życia największego z Polaków i jego unikatowego pontyfikatu. Np. to, że to Jan Paweł jako pierwszy papież oddzielnie spotykał się z młodzieżą, zainicjował Światowe Dni Młodzieży, a na mszy z jego udziałem, podczas ŚDM w Denver padł rekord. We mszy wzięło udział siedem milionów ludzi. 

Przed częścią artystyczną w wykonaniu uczniów, dyrektor ZSP Grażyna Dzida przypomniała: - Przesłanie płynące z nauki papieża jest proste –  - Człowiek potrzebuje właściwych relacji z Bogiem, by tworzyć dobre relacje z innymi ludźmi. Jak jednak realizować to w praktyce? –To jest nasze główne zadanie – nas nauczycieli i uczniów. Należy codziennie pamiętać, że zło należy zwyciężać dobrem. Że warto bardziej być, niż mieć. Że bogatym nie jest ten, co posiada, lecz ten, który dzieli się z innymi. Że największym dobrem naszego narodu jest wolna Polska – mówiła dyrektor nawiązując do rocznicy 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE