Publikacja jest przeglądem zabytkowych dworów i pałaców znajdujących się na terenie obecnego powiatu radzyńskiego Przy okazji obok opisu wyglądu i historii samych obiektów przybliżana jest też historia miejscowości, w których się znajdują. Są one uszeregowane według kolejności alfabetycznej.
To książka przedstawiająca historię w bardzo przystępny sposób. Dzieje samych właścicieli oraz historie miejsc- dworów i pałaców. Budynków, istniejących do dziś. Będą tam również akcenty dziedzictwa utraconego - informuje jedna z autorek, dr Jonanna Kowalik-Bylicka z radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego. - Mamy nadzieję, że uda nam się poprawić i rozszerzyć tą wersję – w trakcie pracy okazało się, że warto wspomnieć jeszcze o innych miejscach, w których wiemy, że był dwór. Zachowała się np. zabytkowa aleja – i też o tym chciałybyśmy napisać.
-Pisząc teksty dotyczące tych miejsc, podstawą były źródła. Aktualnie dostępnych, tych, które wiemy, że są, na opracowaniach. Starałyśmy się, żeby były jak najbardziej aktualne i przystępne dla potencjalnego czytelnika. Mam nadzieję, że tak to wyszło.
Książka popularna z akcentami naukowymi
Idea "Dworów i pałaców" wypłynęła od Dariusza Magiera i Józefa Korulczyka. Każda z nas pisała historię jednego miejsca. A jednocześnie nawzajem sprawdzałyśmy sobie te teksty. Większość tekstów napisała Agnieszka Gątarczyk, Ela. Pomimo że jest to książka "popularna", chciałyśmy, żeby miała też akcenty naukowe - stąd podanie podstawowych, najważniejszych źródeł, odsyłających do aktualnie znanych, obecnych, istniejących publikacji regionalnych. By ktoś, kto się zainteresuje historią, wiedział gdzie może tego szukać.
- informuje dr Joanna Kowalik-Bylicka, współautorka książki