Mediacja to próba doprowadzenia do ugodowego, satysfakcjonującego obie strony rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych negocjacji prowadzonych przy udziale trzeciej osoby, neutralnej wobec stron i ich konfliktu, czyli mediatora, który wspiera przebieg negocjacji, łagodzi powstające napięcia i pomaga – nie narzucając jednak żadnego rozwiązania – w wypracowaniu kompromisu (prof. dr hab. Ewa Bieńkowska).
Postępowanie mediacyjne daje stronom możliwość współdecydowania w swojej sprawie. Pozwala poznać i zrozumieć stanowisko drugiej strony. Ułatwia wzajemne relacje między pokrzywdzonym a sprawcą przestępstwa po popełnieniu przestępstwa i umożliwia wspólne funkcjonowanie w społeczeństwie bez poczucia krzywdy czy zagrożenia.
Pozytywnymi aspektami w procesie mediacji jest wypracowanie przez strony przy udziale mediatora satysfakcjonującej ugody, a przede wszystkim uzyskanie szybkiego naprawienia szkody i zadośćuczynienia dla pokrzywdzonego za doznaną krzywdę od sprawcy przestępstwa z pominięciem prowadzenia postępowania egzekucyjnego.
Koszty postępowania mediacyjnego nie obciążają w żadnym zakresie stron postępowania. Ponosi je Skarb Państwa, (art. 619 § 2 kpk).
Więcej informacji na stronie KMP w Radzyniu Podlaskim.
W ramach Tygodnia Mediacji w Sądzie Rejonowym w Radzyniu Podlaskim odbędą się dyżury asystentów sędziów oraz kuratorów sądowych i mediatora Polskiego Centrum Mediacji.
Poniżej prezentujemy dyżury poszczególnych osób:
12 października godz. 9 - 14 pokój nr 225 (sprawy karne)
- asystent sędziego - Marcin Olchowski
- asystent sędziego - Radosław Ossowski
- asystent sędziego - Kamil Siwik
- asystent sędziego - Katarzyna Meszuk
- asystent sędziego - Aneta Palica - Borkowska
- Mediator Polskiego Centrum Mediacji oddział w Lublinie
- asystent sędziego - Marta Wiszowaty - Siwiec
- Kurator specjalista - Agnieszka Wójcik