reklama

Dzień Edukacji Narodowej w I LO. Prof. Leszek Szalast został Honorowym Profesorem Oświaty

Opublikowano:
Autor:

Dzień Edukacji Narodowej w I LO. Prof. Leszek Szalast został Honorowym Profesorem Oświaty  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura- Z radością informujemy o ogromnym i podwójnym sukcesie nauczyciela I LO w Radzyniu Podlaskim - Pana Leszka Szalasta. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2018 r. otrzymał on Nagrodę Ministra Edukacji Narodowej w uznaniu szczególnych zasług i osiągnięć w pracy dydaktyczno – wychowawczej. Panu Leszkowi Szalastowi - nauczycielowi fizyki i matematyki w naszym liceum –– Minister Edukacji Narodowej przyznała również zaszczytny tytuł Honorowego Profesora Oświaty. Jest on tym samym być może jedynym nauczycielem w Polsce, który w jednym roku uzyskał dwa tak prestiżowe wyróżnienia - mówiła podczas dzisiejszej  uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej Ewa Grodzka, dyrektor I LO. 

Tytuł Honorowy Profesora Oświaty dla Prof.  Leszka Szalasta jest pierwszym takim wyróżnieniem w radzyńskim liceum i  jednym z nielicznych w skali kraju. Do 2017 r. tytuły zostały przyznane 173 nauczycielom w Polsce. Panu Profesorowi Leszkowi Szalastowi serdecznie gratulujemy.

 

- Przy takich wyróżnieniach, z tą swoją nagrodą dzisiaj czuję się bardzo malutki - żartował Lucjan Kotwica, starosta radzyński, ale także nauczyciel tej szkoły.  W tym roku jego nagroda została przyznana Iwonie Kożuch. O innych nagrodach - napiszemy wkrótce, ponieważ ceremonie wręczania tytułów dopiero się rozpoczynają. 

W I LO -  Złoty Medal za długoletnią służbę przyznany przez prezydenta RP otrzymała Ewa Manowiec. Medal zostanie odebrany na Wojewódzkich Dniach Edukacji Narodowej w Parczewie.Srebrny medal za długoletnią służbę otrzymała Małgorzata Bogusz. Medal KEN został na wniosek starosty przyznany dyrektor Ewy Grodzkiej. Nagrodę Lubelskiego Kuratora Oświaty w tym roku otrzymała Monika Nowicka. Nagrody dyrektora szkoły otrzymali: Mirosław Juszczyński, Anna Grochowska, Krystyna Jesionek, Małgorzata Nadolna, Monika Ostasiewicz, Katarzyna Skrzeczkowska, Elżbieta Szalast, Izabela Świć.

 

A oto kilka słów o swoim Profesorze autorstwa dyrektor liceum, Ewy Grodzkiej: 

Pan mgr Leszek Szalast jest nauczycielem z 33 – letnim stażem pracy pedagogicznej. Jest pasjonatem fizyki i astronomii. Jako nauczyciel, potrafi zainteresować swoich uczniów tymi trudnymi przedmiotami.

W naszej szkole do matury z fizyki przystępuje co roku co najmniej 30% absolwentów, podczas gdy w liceach w Polsce odsetek ten stanowi około 8%. Jednocześnie wyniki, jakie uzyskują uczniowie z tego egzaminu są w naszej szkole wyższe niż średnie wyniki w kraju.

Pan Profesor Leszek Szalast organizuje obserwacje nieba przez teleskopy podczas ciekawych zjawisk astronomicznych na niebie, np. zaćmienia słońca albo przejścia planet na tle tarczy słonecznej, a także obserwacje planet na nocnym niebie.

Co roku przygotowuje uczniów do:

  • Olimpiady Astronomicznej. W latach 2006 - 2018 przygotował 70 uczniów, z których do zawodów II stopnia awansowało 38 uczniów. Tytuł FinalistyOlimpiady Astronomicznej zdobyło w latach 2006 - 2017 aż 7 jego uczniów. Największy sukces osiągnął Pan Profesor w bieżącym roku. Jego uczeń został Laureatem LXI Olimpiady Astronomicznej i będzie reprezentował Polskę na Międzynarodowej Olimpiadzie w Pekinie.

  • Międzynarodowego Konkursu FizycznegoLwiątko. W latach 2006 - 2017 w konkursie udział wzięło około 100 jego uczniów, którzy wielokrotnie osiągali wyróżnienia w swoich kategoriach uzyskując tajemniczo brzmiące tytuły laureatów „Taona” lub jeszcze wyższe „Kaona”, w 2016 r. jeden z jego uczniów zajął IV miejsce w Polsce.

  • konkursu fizycznego „Rok przed maturą”, organizowanego przez UMCS i LSCDN w Lublinie. Na etapie szkolnym brało w nim rokrocznie udział od 70 do 110 uczniów. W finale Konkursu znalazło się 30 jego uczniów, sześciu uczniów w latach 2007 – 2015 zostało Laureatami.

  • Olimpiady o Diamentowy Indeks AGH. Co roku 2-3 uczniów awansuje do etapu okręgowego. W ubiegłym roku szkolnym do eliminacji okręgowych awansowało 6 uczniów. W konkursie tym w latach 2009, 2017 i 2018 miał 3 laureatów, którzy uzyskali główne nagrody - Diamentowe Indeksy AGH w latach 2010, 2017 i 2018 trzej inni zostali finalistami.

  •  

    Pan Prof. Leszek Szalast jest organizatorem Pokazów Fizycznych na Dni Otwarte Szkoły.

    Co roku od 30 lat organizuje wyjazdy na UMCS na Pokazy z Fizyki, w których uczestniczy od 100 do 200 uczniów.

    W roku szkolnym 2016/2017 z inicjatywy Pana Leszka Szalasta nasza szkoła podpisała umowę o współpracy z UMCS w Lublinie, z Wydziałem Matematyki, Fizyki i Informatyki. Dzięki tej współpracy 28 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w ferie zimowe 2018 r. w zajęciach wykładowo – warsztatowych z fizyki na UMCS, codziennie pod opieką Pana Szalasta. Naszą szkołę odwiedzili również profesorowie i doktorzy fizyki i astronomii z UMCS-u i wygłosili wykłady dla uczniów.

    Pan Leszek Szalast jest nauczycielem z pasją. W każdym znaczeniu tego słowa. Jedną z jego pasji jest żeglarstwo. Jako nauczyciel i jednocześnie żeglarz w 2016 r. odbył 1,5 – miesięczny rejs po Oceanie Atlantyckim na żaglowcu „Chopin”, podczas którego był nauczycielem – wolontariuszem w „Szkole pod żaglami”.

    W latach 2010 - 2015 uczył łącznie 180 uczniów matematyki. Wszyscy jego uczniowie zdawali obowiązkowy egzamin maturalny z matematyki.

    Całą społeczność naszej szkoły darzy Pana Profesora Leszka Szalasta ogromnym szacunkiem i jeszcze raz z całego serca gratuluje uzyskanego tytułu Honorowego Profesora Oświaty.

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE