reklama

Dziś "Spotkanie u Hrabiego" o rodzinie Zofii z Chłapowskich, żonie Bronisława Szlubowskiego

Opublikowano:
Autor:

Dziś "Spotkanie u Hrabiego" o rodzinie Zofii z Chłapowskich, żonie Bronisława Szlubowskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaInstytut Bronisława Szlubowskiego, w ramach cyklicznych "Spotkań u Hrabiego" zaprasza dziś, 15 lutego o godz. 18.00 do korpusu głównego pałacu Potockich na prelekcję dr Emiliana Prałata - "Chłapowscy. Twórcy wielkopolskiego sukcesu gospodarczego, rolniczego i kulturalnego. Bohaterowie wielkopolskiego drugiego planu".

Zofia z Chłapowskich w Radzyniu

Na organizowanych przez Instytut Bronisława Szlubowskiego "Spotkaniach u Hrabiego" nie może zabraknąć wątków rodzinnych Patrona. Bohaterem spotkania w sobotę 15 lutego będzie rodzina Chłapowskich z Wielkopolski. Nazwisko to w historii Radzynia zapisało się dzięki Zofii z Chłapowskich, małżonki ostatniego właściciela dóbr radzyńskich. Zofia z Chłapowskich Szlubowska przez wielu zapamiętana była jako osoba niezwykle dobra, wyczulona na piękno architektury i przyrody, wspierająca męża w pracy społecznej i publicznej. Ile w tych działaniach było wzorców wyniesionych z jej rodzinnych stron i majątków Chłapowskich, aby na to pytanie odpowiedzieć należy niewątpliwie poznać bliżej Chłapowskich z Wielkopolski.

"Naczelny chłapolog"

Gościem Instytutu będzie dr Emilian Prałat, doktor nauk humanistycznych, regionalista, filolog slawista i historyk sztuki, społeczny opiekun zabytków powiatu kościańskiego, zawodowo związany z Instytutem Filologii Słowiańskiej i Instytutem Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Członek Towarzystwa im. Melchiora Wańkowicza, Leszczyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz Stowarzyszenia Oświatowego im. Dezyderego Chłapowskiego. Towarzyszyć mu będzie  prof. Krzysztof Chłapowski. 

Małe ojczyzny

P. Emilian Prałat jest autorem publikacji, "Ród historii - historia rodu. Archiwum kopaszewskie Chłapowskich", która przybliża zachowane dokumenty z archiwum rodu Chłapowskich, a także cyklu publikacji "Miejsce i Sztuka". Ta autorska seria wydawnicza ma na celu ocalenie pamięci i piękna, zwrócenie uwagi na wsie i miasteczka, małe ojczyzny, których historia jest równie pasjonująca co wielkich metropolii. 

Zapraszamy na sobotnie "Spotkanie u Hrabiego". Mamy nadzieję, że będzie ono nie tylko okazją do poznania historii rodziny Chłapowskich.

Z testamentu Bronisława Szlubowskiego wynika, że małżonkowie utrzymywali bliskie relacje z szeregiem osób z rodziny Zofii. Gdyby nie wojna, nie wykluczone, że Zofia Szlubowska zrealizowałaby radę męża, tzn. sprzedałaby otrzymaną część majątku i zamieszkała blisko rodziny. Na przykładzie rodziny Chłapowskich będziemy mogli zobaczyć, co mogłaby wnieść Zofia dla naszego regionu

- informuje nas dr Joanna Kowalik-Bylicka z radzyńskiego oddziału Archiwum Państwowego, współorganizatorka spotkania

Kobieta w kapeluszu   i parasolką to Zofia Szlubowska, żona Bronisława (pan z kapeluszem na kolanie). Zdjęcie pochodzi z czasopisma "Wieś i Dwór" (1913 r.), pochodzące z książki "Radzyń Podlaski. Miasto i rezydencja" - praca zbiorowa pod redakcją Grażyny Michalskiej i Dominiki Leszczyńskiej (2011)

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE