reklama

Epidemia ASF atakuje powiat radzyński

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Powiat bialski

Epidemia ASF atakuje powiat radzyński - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPowiat radzyński: Wykryto trzecie ognisko Afrykańskiego Pomoru Świń na terenie powiatu radzyńskiego. Wszystkie są zlokalizowane na terenie gminy Kąkolewnica.

Starosta Lucjan Kotwica przestrzega hodowców trzody chlewnej z terenu przed groźnymi konsekwencjami nie przestrzegania zasad bioasekuracji w swoich gospodarstwach. Dotyczy to głównie małych gospodarstw. Duże chlewnie ze względu na ogromne ryzyko strat i likwidacji stosują się do wytycznych Powiatowego Lekarza Weterynarii i są regularnie kontrolowane. Do końca dnia lub na początku przyszłego tygodnia Inspektorat Wojewódzki wyda decyzję co do wyznaczenia obszarów zapowietrzonych w powiecie. Decyzja będzie się wiązała z licznymi kontrolami i nakazem likwidacji hodowli, w której nie przestrzegane są zasady bioasekuracji.

Ogromne ryzyko 

Na terenie powiatu radzyńskiego jest 5 gmin objętych żółtą strefą. Jest to zabezpieczenie przed rozszerzaniem się choroby z pozostałych stref.  Pierwszy przypadek z 18 lipca zmieni tą sytuację. W Wygnance, gdzie zlokalizowano tuczniki zarażone ASF, zabito i zutylizowano 30 sztuk świń. W całej miejscowości podjęto działania zapobiegające rozszerzaniu się epidemii. Na drogach wjazdowych rozłożono maty nawilżone środkiem dezynfekującym, ustawiono znaki informujące o wirusie, kontrolowane są samochody ciężarowe poruszające się po tym terenie, ponieważ ASF może być "zawleczony" na oponach. Służby weterynaryjne oraz przedstawiciele samorządu organizują spotkania spotkania z rolnikami.

Wielotysięczne straty i koszty 

Przypomnijmy, że ASF wyniszcza trzody, gospodarstwa, kosztuje. Po wykryciu 17 ognisk ASF na terenie powiatu bialskiego (główna lokalizacja epidemii) utylizacji poddano 1562 świń, w tym: 299 bezpośrednio w gospodarstwach, w których stwierdzono ASF, 1287 w obszarze zapowietrzonym (3 km wokół ogniska) oraz 46 w związku z podejrzeniem ASF.Ponadto od początku zwalczania choroby na terenie województwa lubelskiego (12 sierpnia 2016 r.) prewencyjnie przeznaczono do uboju ze strefy zagrożenia (niebieskiej) 38 614 świń (stan na 4 lipca 2017 r.). Ma to ograniczać straty hodowców (dane LUW).

Zagrożenie hodowli 

Lucjan Kotwica, starosta radzyński - W tej chwili czekamy na decyzję Inspektoratu Wojewódzkiego. W jego gestii jest, czy w trzykilometrowej strefie od zarażonych gospodarstw wyda decyzję o całkowitej likwidacji innych stad świń. To zaczyna być bardzo poważnym problemem dla naszych rolników, ponieważ kolejnym krokiem w naszej sytuacji będzie rozszerzenie strefy niebieskiej czyli obszaru, z którego nikt nie chce kupować świń, słomy itd. Nie wiemy czy rozszerzenie będzie dotyczyło tylko gminy Kąkolewnica czy całego powiatu radzyńskiego. Co będą produkować rolnicy na terenie naszego powiatu, jak zabroniona będzie hodowla świń? Nie wiem.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE