- Cieszymy się, że jest was tak dużo, bo okazało się, że w Radzyniu impreza nie cieszy się popularnością i dlatego po 23 latach przenieśliśmy się do Kocka - powitał zgromadzoną publiczność Janusz Szymański, pomysłodawca i organizator "Dialogów". - Nad przyjazdem Hiszpanów - reżysera Pati Domenecha i Marii Vidal pracowaliśmy dwa lata.
- Podziękowania należą się burmistrzowi Kocka oraz dyrektorowi Domu Kultury, Adamowi Świciowi. Dzięki nim tegoroczne "Dialogi" mogły się odbyć - powiedział Szymański.
To był "duży" teatralny wieczór. Widzowie zobaczyli trzy duże, niezależne od siebie widowiska. "Romanse cygańskie" (reżysera: Pati Demenech i Janusz Szymański) było pokazem powarsztatowym. Uczestnicy: z Ukrainy, Gdańska, Warszawy, Radzynia Podlaskiego, Kocka przez cały miniony tydzień pracowali w kockim Domu Kultury z gośćmi specjalnymi - hiszpańskim teatrem "Abrego".
Powstało widowisko, oparte na tekstach Garcii Lorki. Drugą część wieczoru wypełnił monodram hiszpańskiej aktorki, Marii Vidal - "Krwawe gody". - Premiera spektaklu miała miejsce 25 marca 2010 w Nowym Jorku.
Jednym ze sponsorów wydarzenia była Spółdzielcza Mleczarnia "Spomlek", która przygotowała dla zgromadzonych serowy poczęstunek.
Istotą widowisk teatru "Abrego" jest ekspresyjna konfrontacja między sztywnymi wartościami a niezależnością głównego aktora. Reżyser, Pati Domenech szuka niezależności od literackiego źródła. Flamenco, gra aktorska, projekcje video łączą się w trzy tragiczne, przeplatające się ze sobą historie. Przez całą gamę uczuć aktorka sięga do ducha twórczości Garcii Lorki, by zbudować autorskie rozwiązanie sceniczne. W sztuce pojawiają się spersonifikowane: Księżyc i Śmierć - zapowiadała "Krwawe Gody"(napisane w 1932 r.) Jolanta Juszkiewicz - Lenartowicz, aktorka filmowa, zaproszona w 2016 r. przez "Abrego"(niedaleko Santander) na festiwal monodramów.
Wieczór zwieńczył nowoczesny pokaz fireshow.