Szkoła w Branicy Radzyńskiej przez lata mieściła się w zabytkowym pałacyku. Parę lat temu z użytkowania wyłączono piętro budynku. Przed rozpoczęciem roku szkolnego, w 2018 roku miejscowa świetlica została przystosowana do prowadzenia zajęć. Na przedostatniej sesji formalnie przeniesiono adres placówki.
W uzasadnieniu podjętej uchwały czytamy:
25 czerwca 2018 r. decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Radzyniu Podlaskim i nadaniem rygoru natychmiastowej wykonalności orzeczono o konieczności remontu budynku pałacu w Branicy Radzyńskiej, w którym miała swoją siedzibę Szkoła Podstawowa. Z dniem 3 września 2018 r. zarządzeniem Wójta Gminy zdecydowano o czasowym przeniesieniu zajęć pedagogicznych do pomieszczeń zastępczych w budynku świetlicy wiejskiej Centrum Rekreacyjno – Kulturalnego dla uczniów Szkoły Podstawowej w Branicy Radzyńskiej.
Gmina Radzyń Podlaski jako organ prowadzący szkołę , aby zapewnić ciągłość nauczania nie miała możliwości uruchomić trybu przewidzianego w art. 89 do zmiany siedziby szkoły, z uwagi na zbyt krótką odległość czasową wykonania obowiązków usunięcia zagrożeń w budynku w którym odbywały się zajęcia szkolne. Sytuacja wynikła z nagłej zmiany siedziby szkoły jest wynikiem decyzji organu nadzoru budowlanego, w której nie uwzględniono konieczności uzyskania zgody konserwatora zabytków na remont budynku pałacu w Branicy Radzyńskiej objętego ścisłą strefą ochrony konserwatorskiej.
Obecne warunki lokalowe odpowiadają wymaganiom lokalizacyjnym, technicznym dla budynków i pomieszczeń szkolnych.W związku z powyższym należy przeprowadzić procedurę związaną z przeniesieniem siedziby szkoły publicznej i uporządkowaniem stanu istniejącego.
Problem polega na tym, że przekształcenie ma formę zmiany siedziby, ale i zamknięcia szkoły
- zauważył radny Michał Wierzchowski.
- Proszę dać spokój z tym zamykaniem szkół!
- ripostował Wiesław Mazurek.
- Nam zależy na dobru mieszkańców, panie wójcie - odpowiedział radny.
Jak podkreśliła prawnik, treść uchwały wynika z obowiązującego prawa oświatowego i była konsultowana z nadzorem. Przy siedmiu głosach "za", czterech "przeciw" oraz trzech wstrzymujących uchwałę przegłosowano.
- Chciałbym Państwu podziękować, dzięki waszemu głosowaniu uratowaliście szkołę
- zakończył wójt.