reklama

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”

Opublikowano:
Autor:

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRadzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja 2019 r. na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak. Swoje wyroby zaprezentują na nim twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, rękodzielnicy oraz wszelkiego rodzaju organizacje (domy kultury, stowarzyszenia, świetlice, warsztaty terapii zajęciowej, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania, etc.).

Jarmark rozpocznie Msza Św. odprawiana w kościele Świętej Trójcy, po której odbędzie się oficjalne rozpoczęcie imprezy. Po nim, na głównej scenie, zagości Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej uwieńczony występem zespołu „Rokiczanka”. Partnerami wydarzenia są: Miasto Radzyń Podlaski, Gmina Radzyń Podlaski i Borki oraz Powiat Radzyński. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Wicemarszałek Sejmu RP Beata Mazurek, Senator RP Grzegorz Bierecki, Poseł na Sejm RP Janusz Szewczak, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek i Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

- Celem Jarmarku jest przybliżenie kultury tradycyjnej, zainteresowanie mieszkańców i przyjezdnych turystów dziedzictwem kulturowym naszego regionu, przekazywanie z pokolenia na pokolenie istotnych treści kultury (obyczaje, poglądy, wierzenia, sposoby myślenia i zachowania, normy społeczne), a także promowanie regionu ze szczególnym naciskiem na prezentację bogatego dorobku dziedzictwa kulturowego - powiedział nam Robert Mazurek, dyrektor ROK i pomysłodawca Jarmarku. Ponadto organizatorzy pragną kultywować amatorską twórczość artystyczną oraz tradycje regionalne, a także umożliwić spotkanie wykonawców z terenu całego kraju w celu nawiązania kontaktów, wymiany repertuaru oraz zaprezentowania starych, zapomnianych piosenek i przyśpiewek ludowych. Impreza będzie też okazją do wspólnego spędzenia czasu wolnego oraz integracji mieszkańców powiatu radzyńskiego.Radzyński Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w I Radzyńskim Jarmarku Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019”. Impreza odbędzie się w niedzielę 5 maja 2019 r. na ul. Ostrowieckiej w Radzyniu Podlaskim, która tego dnia zamieni się w deptak. Swoje wyroby zaprezentują na nim twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, rękodzielnicy oraz wszelkiego rodzaju organizacje (domy kultury, stowarzyszenia, świetlice, warsztaty terapii zajęciowej, koła gospodyń wiejskich, lokalne grupy działania, etc.).

Organizatorzy przez cały czas zapraszają na Jarmark wystawców, jak również zespoły i solistów do udziału w Przeglądzie Piosenki i Przyśpiewki Ludowej. Wszelkie informacje dotyczące przedsięwzięcia dostępne są na stronie internetowej Radzyńskiego Ośrodka Kultury – www.rokradzyn.pl

I Radzyński Jarmark Sztuki i Rękodzieła „Kozirynek 2019” nie odbyłby się bez wsparcia sponsorów, którym w tym momencie chcielibyśmy bardzo podziękować. Są nimi: Lubelskie. Smakuj życie!, firma drGerard, Spółdzielcza Mleczarnia „Spomlek”, Nadleśnictwo Radzyń Podlaski, Bank Spółdzielczy w Radzyniu Podlaskim, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Radzyniu Podlaskim.

 

 

Kozirynek to jedna z dawnych nazw obecnego Radzynia – lub jego części. Nazwa wdzięczna, dźwięczna, trochę zabawna – może przez dalekie wprawdzie, ale skojarzenie z miejscowością, gdzie „kozy kują”, może z targiem, na którym królują te budzące sympatię i pożyteczne, a mało wymagające zwierzęta.

Na pewno nazwa odwołuje się do dawnej historii Radzynia – jego początków. Być może chodzi o pierwszego, już zapomnianego właściciela włości, niejakiego Kozietułę; być może o fakt, że istniał tu żywy ośrodek targowy, ponieważ tędy przebiegał ruchliwy szlak, którym przeganiano bydło z Podola i Rusi w kierunku Łukowa. Prawdopodobnie dlatego wieś Białka Niżna założona w tym miejscu przez Mikołaja Cebulkę w 1420 r. z czasem zmieniła nazwę na Kozirynek. I choć założone po sąsiedzku przez Grota z Ostrowa miasto stało się odrębnym organizmem i z czasem nazwano je Radzyń – nazwa Kozirynek funkcjonowała w dokumentach do końca XV w. Jako nazwa dzielnicy miasta używana jest po czasy współczesne i choć obecnie na określenie konkretnego miejsca przywołujemy raczej ulice, Kozirynek nie został zapomniany.

Warto dodać, że w średniowieczu „Radzyń alias Kozirynek” miał rynek w centrum obecnego miasta – między ulicami Ostrowiecką i Warszawską oraz budynkiem Starostwa Powiatowego i kościołem Świętej Trójcy, gdzie planowana jest nasza impreza.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE