DZIEŃ PIERWSZY (14 CZERWCA 2019)
Wernisaż fotografii „Gęby” Marcina Sutryka , Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, godz. 18.00
dr Marcin Sutryk
Absolwent Akademii Podlaskiej w Siedlcach (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo Humanistyczny). W roku 2017 otrzymał stopień doktora sztuk plastycznych. Na co dzień zajmuje się malarstwem, fotografią oraz grafiką użytkową, z natury społecznik, kurator licznych wystaw o ogólnopolskim zasięgu. Działalność artystyczną łączy z pracą dydaktyczną, wykłada na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuk Plastycznych na UPH w Siedlcach. Pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia DESCARTES, jest twórcą i organizatorem „Wschodnich Projektów Fotograficznych” oraz współtwórcą „Spontanicznych Plenerów Fotograficznych”. Współtworzy nieformalną grupę artystyczną "Ławeczka". Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Prywatnie spełniony ojciec dwóch cudownych córek.
Wystawa prezentować będzie około 20 fotografii, których tematem jest portret. Cóż tu dużo pisać, gęba, to gęba, a o gębie nie napiszę nic więcej niż Gombrowicz, więc... "A teraz przybywajcie, gęby! Nie, nie żegnam się z wami, obce i nieznane facjaty obcych, nie znanych facetów, którzy mnie czytać będziecie, witam was, witam wdzięczne wiązanki części ciała, teraz niech się zacznie dopiero – przybądźcie i przystąpcie do mnie, rozpocznijcie swoje miętoszenie, uczyńcie mi nową gębę, bym znowu musiał uciekać przed wami w innych ludzi i pędzić, pędzić, pędzić przez całą ludzkość. Gdyż nie ma ucieczki przed gębą, jak tylko w inną gębę, a przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęcia innego człowieka. Przed pupą zaś w ogóle nie ma ucieczki. Ścigajcie mnie, jeśli chcecie. Uciekam z gębą w rękach."
DZIEŃ DRUGI (21 CZERWCA 2019)
Wernisaż fotografii „Margines Sztuki” Michała Sierpnia, Pałac Potockich w Radzyniu Podlaskim, godz. 19.17
Michał Sierpień (urodzony w Łukowie 1981 .r) absolwent Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Instruktor fotografii artystycznej (Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.) Fotograf, malarz w technice aerografu. Prowadzi własną działalność fotograficzną (Fotografia Michał Sierpień) oraz pracownię aerografu (Aerograf M.S.).
Pierwszą wystawę fotografii pod tytułem "Akt Macierzyństwa” zaprezentował w Galerii „Ordy” przy Domu Kultury w Kocku w 2015 roku. Kolejną odsłonę wystawa miała w Radzyniu Podlaskim w Galerii „Oranżeria”. We wrześniu 2017 roku została zaprezentowana w Wojewódzkim Centrum Kultury w Lublinie. Kolejne jej odsłony miały miejsce w Międzyrzecu Podlaskim w galerii „ES” oraz w Galerii przy domu kultury w Łęcznej.
www: michalsierpien.pl
Wystawa ma za zadanie przemycić do świata sztuki artystyczną formę zdobienia ciała jakim jest tatuaż. Pokazać więź między osoba fotografowana, a ozdobionym fragmentem jej ciała. Relatywizm tej grafiki z osobą portretowana, w moim spojrzeniu, tworzy spójny niepowtarzalny obraz. Odrębny mały świat, który opowiada własną historie. Właśnie dlatego tatuaże zostały przedstawione w kontekście osób a raczej osobowości. Kluczem wyjściowym do powstania obrazów był szeroko pojęty portret. Każda osoba, z którą pracowałem nad tym projektem była zupełnie inna, a każda sesja była czymś nowym, swego rodzaju odkryciem i uzewnętrznieniem się portretowanej osoby.
DZIEŃ TRZECI (22 czerwca 2019)
Dziedziniec Pałacu Potockich, przy wejściu głównym do pałacu, godz. 10.00
Warsztaty fotograficzne Atelier Historyczni.
Atelier.historyczni to jedyne w Polsce Atelier pracujące wyłącznie technikami z połowy XIX wieku.
W Atelier.historyczni będziemy wykonywać fotografie rodzinne w strojach i metodą z XIX wieku. Jest to jedyna okazja na wykonanie portretów, portretów rodzinnych techniką sprzed 100 lat, a dzięki charakteryzacji i strojom obraz, który powstanie będzie złudnie podobny do fotografii przodków.
1. Część teoretyczna – zamknięta 10.00-14.00 (ZAPISY)2. część praktyczna - otwarta (14.00-18.00)
DZIEŃ CZWARTY (23 czerwca 2019)
Radzyński Ośrodek Kultury, godz. 10.00 (ZAPISY)
Warsztaty kreatywne z Robertem Pranagalem
Robert Pranagal. Zafascynowany światłem jako tworzywem oraz swobodą interpretacji fotograficznej. Dąży do fotografii wykraczających poza zwyczajną rejestrację realistycznej oczywistości.
Główne nurty twórczości to: portret, fotografia koncertowa, street, fotografia eksperymentalna oraz techniki szlachetne,głównie guma dwuchromianowa.
Uczestnik i zdobywca licznych nagród, w tym złotych, srebrnych i brązowych medali, wyróżnień, dyplomów i nagród specjalnych na salonach fotografii pod patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) Photographic Society of America (PSA), United Photographers International (UPI) i innych krajowych i międzynarodowych organizacji fotograficznych w niemal 30 państwach.
Od 2015 roku członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej. W 2016 roku otrzymał tytuł Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej(AFIAP).
Członek Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Lubelskiego.
Od 2013 roku współpracuje regularnie z Magazynem Lubelskim LAJF. Fotografie Budki Suflera, Juliusza Machulskiego, Grażyny Lutosławskiej, kpt. Piotra Jabłońskiego i jego Załogi, Jana Kidaja oraz Piotra Franaszka trafiły na okładkę pisma.
W latach 2009-2015 był aktywnym członkiem Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego, gdzie pełnił odpowiedzialne funkcje, między innymi Przewodniczącego Rady Artystycznej i Przewodniczącego Sądu Koleżeńskiego. Zajmował się również aktywizacją Towarzystwa i organizacją wydarzeń, jak np. całoroczny projekt fotograficzny 52 MGNIENIA, ukazujący codzienne życie Lublina i Lublinian, objęty patronatem Prezydenta Miasta Lublin.
Związany z lubelskimi instytucjami kultury, lokalnymi mediami, a także szeroko rozumianym lubelskim środowiskiem fotograficznym, gdzie angażuje się również w działalność edukacyjną i animacyjną, za którą uhonorowany został między innymi Medalem 75-lecia Lubelskiego Towarzystwa Fotograficznego.
Działając aktywnie na polu edukacji fotograficznej, prowadził warsztaty z podstaw fotografii, fotografii architektury, fotografii portretowej, a także dwukrotnie warsztaty dla uczestników konkursu TEATR W OBIEKTYWIE organizowanego przez Spotkania Artystów Nieprzetartego Szlaku. Zasiadał również w jury ww. konkursu, a także w jury konkursów LUBELSKIE TAK WIDZĘ! (Magazyn Lubelski LAJF), TRADYCJA W OBIEKTYWIE (Mikołajki Folkowe), WIKI LUBI ZABYTKI oraz DISCOVER EUROPE (Region).
Jego fotografie publikowano w prasie lokalnej, krajowej i zagranicznej, w takich tytułach jak: Wysokie Obcasy, Charaktery, Gazeta Wyborcza, FramesFactory (okładka), Miesięcznik FOTO, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, National Geographic Traveler, Wiadomości 24.c
Program warsztatów: od 10.00
PORTRET - MIĘDZY PRAWDĄ I KREACJĄ
HISTORIA
Pierwsze fotografie
Wielcy portreciści XIX w.
Dokument
Początki fotografii artystycznej
PRAWDA A MANIPULACJA
Obiektywna rejestracja rzeczywistości vs subiektywny przekaz osobisty
Aspekty techniczne
Aspekty decyzyjne
Aspekty subiektywne
Kreacja
Obróbka/postprodukcja
Przykłady manipulacji
Prawda w ujęciu dokumentalnym
Prawda w ujęciu twórczym
Przykład kreacji
PRZYKŁADOWE CYKLE PORTETOWE
Fotografia wizerunkowa
Muzycy
Artyści
Modelki
SESJE PORTRETOWE
Jak przygotować się do sesji?
Jak poprowadzić sesję?
Jaki sprzęt zastosować
Jakie miejsce wybrać
SPOTKANIE WARSZTATOWE
Wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce
Zależnie od możliwości i okoliczności:
Praca w studio z użyciem światła sztucznego
lub
Praca w plenerze ze światłem zastanym.
Liczba potrzebnych modelek/modeli uzależniona od liczebności grupy.
PODSUMOWANIE
Omówienie fotografii wykonanych przez uczestników