Pochodzi pan z Branicy, od 3 lat wspomaga organizatorów warsztatów kulinarnych"Branickich smaków". Stowarzyszenie Ziemi Branickiej planuje opracowanie przewodnika kulinarnego zawierającego przepisy przygotowanych podczas wspomnianej imprezy?
Bardzo cenię sobie współpracę ze środowiskiem lokalnym, ze stowarzyszeniami, kołami gospodyń czy instytucjami szkoleniowymi. Ze Stowarzyszeniem Ziemi Branickiej współpracuję od początku ich istnienia, tj. od ok. 8 lat. Wspieram ich działalność podczas spotkań okazjonalnych, imprez czy wspomnianych warsztatów.
Przyrządziliśmy wiele potraw, sięgając do kuchni tradycyjnej regionalnej, wykorzystując często zapomniane składniki, zioła bądź nietypowe połączenia jak chociażby nasze ciasto czekoladowe z burakami czy placek z jabłkami i rozmarynem, który ma właściwości przeciwbakteryjne, ale również wyróżnia się działaniem przeciwgrzybicznym i antynowotworowym, wspomaga więc układ odpornościowy.
Tradycyjna kuchnia polska to nie tylko schabowy z kapustą czy mielony z buraczkami. Kuchnia polska szczyci się bogactwem i różnorodnością. Składniki takie jak zapomniana komosa, kasze, pigwa, czy zioła - niegdyś często stosowane, dziś zeszły na drugi tor. Podczas warsztatów odkrywamy te smaki na nowo, przypominamy o ich istnieniu i sposobach zastosowania w kuchni.
Od początku organizowanym warsztatom przyświecała myśl stworzenia przewodnika kulinarnego i myślę że wkrótce Stowarzyszeniem Ziemi Branickiej podejmie się tego zadania. Ja ze swojej strony oczywiście służę pomocą i mam nadzieję że powstanie opracowanie z potrawami regionalnymi które są chlubą naszej miejscowości i efektem wielu lat tradycji i współpracy na warsztatach.
Sukcesy odnoszą także uczniowie Pana koleżanek z pracy. ZSP (także) gastronomią stoi?
Sukces uczniów Pani Agnieszki Śledź na Ogólnopolskim Konkursie Szkół Gastronomicznych Kuchnie Regionalne – Kuchnia Lubelska czy sukces uczennic Pani Anny Matysiak w konkursie Nestle Profesional z Klasą i wiele innych. To sukcesy tylko z ostatnich dwóch miesięcy. W zasadzie wszelkie konkursy i uroczystości wewnątrzszkolne i zewnątrzszkolne nie mogą się odbyć bez naszego udziału i naszych pyszności. Mamy duże doświadczenie w tym zakresie. Jesteśmy zgraną ekipą i wspólnie pracujemy na to aby ”gastronomią stało ZSP”.
Co jest najtrudniejsze w codziennej pracy, czy uczniowie potrafią czymś zaskoczyć, co sprawiło panu w pracy z nimi największą radość?
Najtrudniej jest przekonać uczniów do tego, aby wiedzę zdobywać stopniowo. Każdy już na początku chce wykonywać wykwintne potrawy. Lecz bez podstaw, takich jak prawidłowo przeprowadzić obróbkę wstępną, cieplną, jakie są sposoby dekorowania potraw, na czym i w jaki sposób je serwujemy, są fundamentalne i każdy powinien nabywać te wiadomości stopniowo.
Radość sprawia mi każdy ich drobny sukces jak widzę że moja praca nie idzie na marne. Egzaminy, konkursy, tematy zaliczeniowe z każdego działu czy chociaż zwykła chęć do pracy, mimo, że nie zawsze coś wyjdzie za pierwszym razem.
Czym jest kwalifikacja TG.07 i TG.16?
Kwalifikacja TG.07- Sporządzanie potraw i napojów – to kwalifikacje zakończona egzaminem państwowym. Realizują ją uczniowie w szkole branżowej pierwszego stopnia, technikum oraz szkole zawodowej, natomiast kwalifikację TG.16 - Organizacja żywienia i usług gastronomicznych – realizują uczniowie klasy czwartej technikum, podobnie jak poprzednia – także kończy się egzaminem państwowym.
Najbliższe plany, wyzwania, marzenia...
W najbliższym czasie planuje skończyć staż i zdać egzamin na nauczyciela mianowanego z jak najlepszym wynikiem…a dalej kto wie… Zapewne dalsze doskonalenie zawodowe, bo w gastronomii ciągły ruch.
Jacek jest kucharzem z zamiłowania i z wykształcenia, ale również skutecznym nauczycielem. Współpracujemy z nim, korzystając z jego wszechstronnego doświadczenia zawodowego. Współdziałaliśmy w projekcie pn. "Branickie smaki" – warsztaty kulinarne z zakresu kuchni tradycyjnej, gdzie stworzył zestaw przepisów czerpiąc inspiracje z KGW działającego w dawnych latach w Branicy Radzyńskiej – Kolonii.
Przez 3 dni udzielał instrukcji odnośnie przyrządzania potraw. I i II edycja warsztatów "Branickich smaków" cieszyła się ogromnym powodzeniem i z całą pewnością mogę stwierdzić, że to w dużej mierze zasługa Jacka. Organizowaliśmy też kurs Carvingu, gdzie dzięki jego instruktażowi i precyzyjnym wskazówkom uczestnicy przekonali się, że sztuka ta nie jest tak trudna, jak by się wydawało.
Pod bacznym okiem Jacka uczestnicy warsztatów wykonali "krok po kroku" wspaniałe i efektowne dekoracje. Zawsze możemy na niego liczyć, chętnie pomaga w pracach kulinarnych podczas "Branickiego Święta Owoców i Warzyw – Czerwone Jabłuszko" - mówi Agnieszka Warzywoda, prezes Stowarzyszenia Ziemi Branickiej