W sobotę koncert Zuzanny Budzyńskiej

kultura Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytut Muzyki i Tańca oraz Radzyńskie Towarzystwo Muzyczne zapraszają na koncert z okazji 230 rocznicy urodzin Karola Lipińskiego, który odbędzie się w sobotę, 12 września o 18.00 w Izbie Pamięci.

Jakub Hapka

Opublikowano: 11 września 2020 05:00 | Aktualizacja: 9 września 2020 11:12

Przed radzyńską publicznością wystąpią: Zuzanna Budzyńska (skrzypce) i Szymon Ogryzek (fortepian)

 

Oboje kształcą się w klasie kameralistyki prof. Krystyny Makowskiej-Ławrynowicz, a indywidualnie w klasie skrzypiec prof. Andrzeja Gębskiego i klasie fortepianu prof. Joanny Ławrynowicz-Just w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

 

Muzycy duetu w 2018 roku ukończyli roczne studia w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie uczyli się w klasie skrzypiec prof. Edwarda Zienkowskiego, klasie fortepianu prof. Jana Jiracka von Arnima, a także w klasie kameralistyki prof. Marialeny Fernandes.

 

Duet powstał w 2017 roku, kiedy Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek zostali zwycięzcami X Konkursu o Stypendium Banku Société Générale. W ramach stypendium muzycy nagrali swoją pierwszą płytę prezentującą siedem najpiękniejszych polonezów na skrzypce i fortepian w twórczości kompozytorów polskich. Rok później duet ponownie nagrał ten materiał w ramach programu Ministra „Muzyczny ślad 2018”. W rezultacie nakładem DUX została wydana płyta Polonaises.

 

Muzycy zdobyli wiele czołowych nagród na międzynarodowych konkursach, m.in. w Szwecji, Bośni i Hercegowinie (2019), Grecji, Bydgoszczy (2018) i Warszawie (2017). Artyści regularnie koncertują w Polsce, a także w Austrii, Francji, Rosji i we Włoszech. W minionym sezonie artystycznym występowali m.in. podczas Europejskiej Nocy Muzeów 2019 w Paryżu oraz na inauguracji 45. Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie. Wraz z wiolonczelistką Jadwigą Roguską tworzą Cuore Piano Trio.

 

Wykonali trzy recitale (w Filharmonii Narodowej, Filharmonii Świętokrzyskiej i Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej), podczas których prezentowali zapomniane perły polskiej muzyki kameralnej, m.in. 3 Polonezy op. 9 Karola Lipińskiego, które znalazły się na płycie duetu Polonaises. Zuzanna Budzyńska i Szymon Ogryzek jako pierwsi nagrali je w wersji na skrzypce i fortepian, opracowanej przez Piotra Wróbla.

 

 

Program:

 

Karol Lipiński  3 Polonezy op.9

-nr 1 A-dur

-nr 2 e-moll

-nr 3 D-dur

 

Jules Massenet - Medytacje z opery "Thais"

 

Piotr Czajkowski Walc Scherzo op.34

 

Witold Lutosławski - ecitativo e arioso

 

Karol Lipiński Wariacje na temat z opery "Kopciuszek" G. Rossiniego op.11

 

Słowo o muzyce i prowadzenie koncertu: Dorota Szostakiewicz.

W związku z ograniczoną liczbą miejsc planowana jest również transmisja w trybie online, tak aby było dostępne dla wszystkich melomanów.

Link do wydarzenia:

https://youtu.be/vWWchALPTeg

Komentarze (2)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • 21 dni temu | ocena +1 / -0

    Andrzej Kołaty

    a my szefa widzimy na YT, szefu na poczatku video po lewej "czaska" zdjecia ….. :)

  • miesiąc temu | ocena +1 / -1

    Andrzej Kotyła

    Są świetni, widziałem fragmenty próby! Warto posłuchać online...