reklama

Jutro, wspólnie z Orlętami prowadzimy debatę o sporcie

Opublikowano:
Autor:

Jutro, wspólnie z Orlętami prowadzimy debatę o sporcie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaKrzysztof Grochowski, prezes klubu Orlęta Radzyń zaproponował wszystkim komitetom uczestniczącym w wyborach do Rady Miasta debatę o sporcie w naszym mieście. Do jej współprowadzenia zaprosił Wspólnotę.

Debata odbędzie się szóstego października o godzinie 17.00 na terenie klubu, po zakończeniu meczu ze Spartakusem Daleszyce.

Poprowadzą ją: Krzysztof Grochowski i Mateusz Orzechowski. Pytania przygotował prezes Orląt – Krzysztof Grochowski.

 

Oto one:

 

1.

Na przestrzeni ostatnich 10-ciu lat kwoty dotacji przeznaczonych na sport w budżecie miasta wahały się od 285 do 440 tysięcy złotych. Niestety pomimo wzrostu budżetu miasta nie obserwujemy wzrostu wydatków na sport, a wręcz odwrotnie procentowo udział wydatków na sport maleje.

Najwyższy wskaźnik procentowy odnotowaliśmy w budżecie z 2014 r,

440 tys zł dotacji na sport stanowiło 0,9% budżetu. Podobny wskaźnik był w 2013 roku, 0,85%. Natomiast najgorzej pod tym względem jest w budżecie tegorocznym, 350 tysięcy stanowi tylko 0,48%. 

Czy w sytuacji kiedy dochody i budżet miasta wzrastają, zaspakajane są potrzeby pierwszego rzędu, nie można przeznaczać  większych kwot na potrzeby wyższego rzędu: sport, kulturę? 

Czy za słuszny uznają Państwo postulat zagwarantowania stałego udziału wydatków na sport w budżecie miasta? Jeżeli tak, to na jakim poziomie?

 

2.

W ostatnim okresie okoliczne miasta wykonały lub planują istotne inwestycje w infrastrukturę sportową.  W Lubartowie i Białej Podlaskiej zbudowano pełnowymiarowe boiska do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, w tych miastach budowane są też nowe stadiony. Budowę nowego stadionu planuje też Łuków, sztucznego boiska Międzyrzec. W naszym mieście w ostatnich latach panuje w tym zakresie zastój.

Od kilkunastu lat zgłaszany jest przez środowisko kibiców postulat zadaszenia trybuny na stadionie. W 2014 roku klub Orlęta-Spomlek opracował projekt budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią i zgłosił go do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Sportu. Projekt został pozytywnie oceniony i uzyskał gwarancję dofinansowania  zewnętrznego w wysokości do 500 tys złotych. Nie został jednak zrealizowany, bo miasto  nie zdecydowało się pokryć wkładu własnego. Z tego też powodu projekt,  pomimo że był aktualny, nie został zgłoszony do konkursu w roku następnym. 

Czy przewidują Państwo zmianę polityki w tym zakresie i inwestycje w infrastrukturę sportową, zwłaszcza  że można do tych projektów pozyskać dofinansowanie zewnętrzne?

 

3.

Sport oprócz spełniania oczywistych funkcji społecznych może być także wykorzystany do promocji miasta.

W jaki sposób widzą Państwo możliwość promowania miasto przez sport?

Czy widzą Państwo potrzebę wprowadzenia zmian w sposobie funkcjonowania sportu w naszym mieście?

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE