Jak czytamy w uzasadnieniu:
To wyraz ochrony wartości poświadczonych w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w tym tożsamości małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, ochrony rodziny i rodzicielstwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją.
Stanowi ona merytoryczną odpowiedź na podpisaną przez prezydenta Warszawy Kartę LGBT. Dokument zawiera siedem propozycji, które zapewnią przestrzeganie przez samorząd konstytucyjnych praw rodzin, w tym praw rodziców.
Szkoły i inne instytucje publiczne będą respektować pierwszeństwo wychowawcze rodziców, a dobro i autonomia rodziny będą brane pod uwagę przy tworzeniu lokalnego prawodawstwa.
-Cieszę się, że została dziś przyjęta Karta Praw Rodzin. Pierwszym samorządem, który przyjął to w województwie był powiat świdnicki, później przyjmowały kolejne samorządy. Nie ma sensu ideologizowanie dzieci od maleńkości. Jaką drogę wybiorą sobie później, to jest już ich decyzja -skomentował sołtys Białej, Marek Matejuk.