Dane dotyczące oczekiwania na przyjęcie w poradniach specjalistycznych Szpitala w Radzyniu przedstawił na ostatniej sesji Rady Powiatu dyrektor placówki - Marek Zawada.
Wszyscy nasi pacjenci w stanie zagrożenia życia lub zdrowia mają zapewniony natychmiastowy dostęp do opieki zdrowotnej w naszym szpitalu
- zapewniał dyrektor Zawada.
W stanach nagłych również poradnie specjalistyczne przyjmują pacjentów bez kolejki. W pozostałych przypadkach obowiązuje kolejka.
Aby skorzystać z porady kardiologa pacjenci muszą czekać około miesiąca. Dwa miesiące trzeba odczekać na wizytę u alergologa, laryngologa, neurologa i ortopedy. Do poradni endokrynologicznej czeka się pół roku. W tym ostatnim przypadku powód długiego oczekiwania jest prosty - w przyszpitalnej poradni przyjmuje tylko jeden specjalista z tej dziedziny.
Najtrudniejsza sytuacja z dostępem do opieki dotyczy zakresu endoprotezoplastyki na oddziale ortopedycznym. Tam padają rekordy. Kolejka sięga do listopada 2016 roku. Podobnie jest na rehabilitacji. Na miejsce w oddziale trzeba zaczekać do sierpnia przyszłego roku. W oddziale rehabilitacji neurologicznej kolejka sięga końca września tego roku, ale już w oddziale dziennym czekać trzeba do stycznia 2017 roku.
Nieco lepiej przedstawia się sytuacja w rehabilitacji ambulatoryjnej, gdzie w zależności od zleconych zabiegów (np: fango, pole magnetyczne, terapuls, masaż wirowy) czas oczekiwania wynosi od miesiąca, do dziewięciu miesięcy (masaże, laser).
W naszych strukturach posiadamy poradnie, które z racji wysokości kontraktu oraz ilości posiadanej kadry w pełni pokrywają zapotrzebowanie pacjentów, w związku z czym nie mamy kolejek. W pozostałych, które są niedofinansowane albo brak jest kadry lekarskiej, niestety, czas oczekiwania na wizytę jest wyznaczany kolejką
- tłumaczył dyrektor Zawada.
Kolejek nie ma za to do okulisty, dermatologa, chirurga i ginekologa.