reklama

Krzesimir Dębski zauroczył radzyńskich melomanów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura -Mój ojciec, żołnierz 27 Wołyńskiej Dywizji AK znalazł pomoc wśród mieszkańców powiatu radzyńskiemu. Może dzięki nim mogę tu dziś z Państwem być - powiedział na wstępie niezwykłego koncertu Polskiej Muzyki Filmowej Krzesimir Dębski.
reklama

Po czym z nieocenioną pomocą Warszawskiej Orkiestry Kameralną Impressione zabrał radzyniaków w muzyczną podróż wspomnień, przypominając znane wszystkim kompozycje z kultowych filmów i seriali.

Zgromadzonych powitała Agnieszka Jeż, prezes Radzyńskiego Towarzystwa Muzycznego, które świętuje 20-lecie istnienia. Obecna, 37. edycja Dni Karola Lipińskiego wpisuje się w obchody 230 rocznicy urodzin wybitnego radzynianina.

 

Zaczęli od "Stawki większej niż życie", najwięcej braw zebrał "Janosik"

 

Na program koncertu złożyły się utwory m. in.: K. Dębskiego, J. Matuszkiewicza, W. Kilara, W. Kazaneckiego, A. Walacińskiego, Z. Preisnera, K. Komedy, M. Lorenca.

 

Dyrygent bawił słuchaczy żartami, przepraszając za tasiemcowe seriale ("Obiecywali 12-14 odcinków"),  humorystycznie streszczając scenę "Starej Baśni" ("Pieśń Mili") czy zapowiadając występy sopranistki Mileny Lange (zachwyciła "Kołysanką Rosemary" z filmu "Rosemary's Baby) czy barytona Michała Janickiego (m. in. "Pieśń o Małym Rycerzu", "Nim wstanie dzień").

 

Koncert był podróżą od "Szarży jazdy polskiej" z "Ogniem i mieczem", przez walc z "Nocy i Dni", po tytułowe piosenki z "Czterech pancernych",  filmu "Prawo i pięść"  czy "Jak rozpętałem II wojnę światową".

 

Na bis usyszeliśmy lajtmotiv z "Vabanku". Każdemu, kto miał szczęście usiąść w deszczową sobotę w sali kina "Oranżeria" , przeszła po głowie myśl, że nasza muzyka filmowa to światowa czołówka. Nie mamy się czego wstydzić. 

 

Organizatorom radzyńskiej muzycznej jesieni należą się słowa uznania za różnorodny i bogaty program tegorocznych Dni Karola Lipińskiego.

 

Kolejne koncerty:

 

11 października – recital fortepianowy Marcina Dominika Głucha;

 

24 października – koncert kameralny z okazji 230. rocznicy urodzin Karola Lipińskiego w wykonaniu artystów:

Krzysztof Jakowicz – skrzypce i Robert Morawski – fortepian;

 

7 listopada – koncert jazzowy w wykonaniu „Warsaw/Paris Jazz Quintet”.

 

Wstęp bezpłatny po uprzedniej rezerwacji miejsc pod tel. 735 459 235.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama