reklama

Michał Skowron wyjaśnia jak poradzić sobie z instalacją: Google dla Szkół

Opublikowano:
Autor:

Michał Skowron wyjaśnia jak poradzić sobie z instalacją:  Google dla Szkół  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Michał Skowron, bo o nim mowa , na swoim koncie na Facebooku ogłasza:-  Te wszystkie memy, że dziadek na wojnie, a my na kanapie, bo takie czasy i trzeba leżeć... Strasznie śmieszne. A teraz może coś zrobimy?! Nauczmy szkoły pracy zdalnej! Dla szkół to trudność, nie mają dobrze opłacanych specjalistów. Ja jednak wiem, że mam tu mnóstwo znajomych, dla których zarejestrowanie szkoły na darmowym G-Suite od #Google jest jak spacer po parku. Zadzwońcie do dyrektorów szkół. Przekonujcie! Pomagajcie!  - przekonuje. Dawny, licealny  redaktor strefy ZOMO w GROCIE - radzyńskim magazynie społeczno - kulturalnym skontaktował się i z naszą redakcją zgłaszając chęć pomocy w instalacji narzędzi Google do pracy zdalnej z uczniami. Ofertę kieruje do dyrekcji szkół z prośbą by kontaktowali się z nim informatycy. BRAWO MICHAŁ !  Dzisiaj kontynuujemy akcję Michała Skowrona, dawnego radzyńskiego licealisty, a dzisiaj pracownika Google, który chce bezinteresownie pomagać naszym  szkołom w instalowaniu narzędzi Gogle do zdalnej nauki. Przeczytajcie APEL Michała, który tłumaczy krok po kroku co trzeba zrobić. 

Kochani, 

 

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź na mój apel. Pragnę zaznaczyć, że jest on prywatny, a poniższy tekst nie jest oficjalnym stanowiskiem firmy, w której pracuję.

 

Google dla Szkół (G Suite, Google Classroom etc) to nie jedyne narzędzia, które mogą pomóc szkołom. Nie oceniam, które rozwiązania są najlepsze. Wiem natomiast, że Google jest jedną z sugestii Ministerstwa Cyfryzacji, jest wybierany przez wiele szkół i zbieramy pozytywne opinie.

 

Korporacje z powodzeniem korzystają z takich narzędzi od lat. W dużych, a szczególnie międzynarodowych organizacjach jest to absolutnym standardem. Wideokonferencje planowane w firmowym kalendarzu są wirtualnymi spotkaniami geograficznie rozproszonych zespołów, które pracują w czasie rzeczywistym na tym samym dokumencie, tabeli, czy prezentacji. Można w ten sposób zaoszczędzić czas i optymalizować koszty podróży pracowników. Ogromne znaczenie ma również dostęp do wspólnej  przestrzeni na dane, wirtualnego dysku na którym cała organizacja bezpiecznie gromadzi swoje materiały. W przypadku G Suite ta przestrzeń to Drive.

 

Szkoły poszukują rozwiązania, które pozwoli im pozostać w kontakcie z uczniami, planować lekcje i prowadzić je z wykorzystaniem kamer, głośników i mikrofonów w urządzeniach, które uczniowie mają w domach. Często kilkoro dzieci ma dostęp tylko do jednego komputera, dlatego ważne jest, aby lekcje można było prowadzić również na urządzeniach przenośnych, tabletach, telefonach komórkowych. 

 

Biznesowy pakiet narzędzi G Suite kosztuje, ale organizacje Non-Profit, w tym szkoły, mogą z niego korzystać za darmo. Wystarczy zarejestrować szkołę!

 

Skoro wszystko jest tak proste i bezpłatne, to dlaczego szkoły nie posiadają jeszcze narzędzi do pracy zdalnej? Stoimy w Polsce przed wielkim problemem jakim jest potrzeba nagłej cyfryzacji całego obszaru edukacji. Dla szkół, szczególnie tych mniejszych, lokalnych jest to ogromny wysiłek. Angażują się nauczyciele informatyki, ale w obecnej sytuacji są przytłoczeni ilością zadań. Apeluję zatem do osób, które rozumieją na czym polega praca zdalna, o pomoc we wdrażaniu dobrych praktyk w szkołach. 

 

W mojej rodzinnej Gminie udało nam się zarejestrować narzędzia od Google dla domeny zpoborki.pl. Nauczyciel informatyki rozpoczyna właśnie tworzenie w GSuite struktury szkoły (dodawanie nauczycieli i uczniów jako użytkowników, planowanie zajęć w Classroom etc). Kolejny krok to przeniesienie materiałów dydaktycznych do Drive aby nauczyciele mogli przekazywać wiedzę za pomocą nowych narzędzi. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Edukacji planując lekcje należy uwzględnić limity ilości czasu spędzanego przez dzieci przed komputerem. 

 

Jak pomóc? 

 

  1. Na YouTube są filmy z instrukcją jak krok po kroku, zarejestrować szkołę i wykreować pierwsze zajęcia.

  • W jednym z kroków Google weryfikuje, czy dana szkoła ma prawa do swojej domeny i ten element sprawia najwięcej trudności (ustalamy kto świadczy usługi hostingu, domeny są od różnych dostawców, panele się różnią). Jeśli rozumiesz o czym opowiadamy w tym filmie, to sprawdź czy możesz się przydać w szkole, którą znasz!

  • Jeśli domena się zweryfikowała i czekamy już tylko na weryfikację szkoły jako podmiotu non-profit, to proszę o informację. Będziemy próbować przyspieszyć ten proces, który dziś z uwagi na ogromną ilość rejestracji trwa dłużej niż zwykle. Prześlijcie proszę nazwę szkoły, zweryfikowaną domenę i kontakt emailowy do szkoły na adres, który właśnie utworzyłem: nazwa.domena.kontakt@gmail.com

  • Gorąco polecam materiały zebrane na stronie “Google Internetowe Rewolucje dla Edukacji”. Znajdziecie tam odnośniki do centrum pomocy oraz zapisy na darmowe szkolenia (w formie webinariów online). Jest tam też sekcja z materiałami dydaktycznymi i mnóstwem ciekawych, na bieżąco aktualizowanych treści.



  • Po co pomagać?

     

    1. Dla satysfakcji ze zrobienia czegoś pożytecznego!

  • Dla podniesienia własnych kwalifikacji!

  • Praktyczna umiejętność, którą nabędą uczniowie posługując się korporacyjnym zestawem narzędzi, pomoże im w przyszłości, kiedy pojawią się na rynku pracy!

  •  

    Mam nadzieję, że sytuacja szybko wróci do normy, a my wrócimy do biur i szkół. Wysiłek nie pójdzie jednak na marne. Narzędzia, które dziś uruchomimy podniosą w dłuższej perspektywie komfort i jakość nauczania w dynamicznie zmieniającym się świecie.

     

    Dbajcie o siebie i bądźcie zdrowi!

                                                              /michal

    Podajemy adres poczty e-mail  Michała, z prośbą by kontaktowali się z nim  informatycy szkół: mskowron@google.com

    ps. pod tym linkiem https://www.youtube.com/watch?v=oGPc_o-e4BQ  (  tytuł:  G Suite - Work Reimagined ) można w wersji filmowej zobaczyć to, o czym Michał pisze. 

    ps. " Dobrego dnia dla Wszystkich  :)

    Udostępnij na:
    Facebook
    wróć na stronę główną

    ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

    e-mail
    hasło

    Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE