Minister Edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich. - Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności - podkreślił szef MEN.
Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej włączył się w akcję podejmując szereg działań, których kulminacja i finał nastąpił w piątek 25 października 2019 roku. Dzień wcześniej, w czwartek, uczniowie klasy I technikum przetwórstwa mleczarskiego i II technikum agrobiznesu wraz z p. Marzanną Kożuch i p. Elżbietą Facon odwiedzili „Stary Cmentarz na Górze” – zbiorową mogiłę osób zmarłych w wyniku epidemii cholery, usytuowaną w pobliżu miejscowości Wola Osowińska. Wykonali tam prace porządkowe i zapalili znicze.
W piątek klasa I technikum informatycznego i klasa IV technikum agrobiznesu pod opieką p. dyrektor Beaty Żurawskiej-Polkowskiej, p. Beaty Orlicz i p. Małgorzaty Rogulskiej odwiedziła lokalne miejsce pamięci – Pomnik Poświęcony Ofiarom Tragicznego Lipca 1943 r. Historię tego miejsca przybliżyła uczniom p. Krystyna Kożuch – Prezes Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej. Na tablicy pamiątkowej znajdują się nazwiska miejscowych żołnierzy, którzy wstąpili do Batalionów Chłopskich, zostali aresztowani i zamordowani przez niemieckich okupantów, między innymi: Józef Misiak, Henryk Misiak, Józef Deleżuch, Rafał Bieniek, Tadeusz Strojek.
Po wysłuchaniu lekcji historii, klasa I wykonała prace porządkowe, zapaliła znicze i minutą ciszy uczciła pamięć poległych, zasłużonych w obronie Ojczyzny.
zdj.: ZSR