Informację o nagrodzie przekazał mu Lucjan Kotwica, starosta radzyński, podczas wieczoru autorskiego na którym została zaprezentowana wydana przez Powiat Radzyński książka laureata pt. "Jedna kreska świata". To nie jest pierwsza książka autorstwa Walencika. W roku minionym nakładem Radzyńskiego Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych ukazała się na rynku pozycja pt. "Puzzle Afrykańska Figurka". Cykl dwudziestu grafik, do wierszy 17 znanych poetów.
"Jedna kreska" to człowiek
- Kreska to człowiek przechodzący za horyzonty naszych światów, to cięcie i szew krzyku przyjścia jak i ciszy odejścia. To indywidualna amplituda dokonań i porażek naszego bytu. Malowidło naskalne z jego liczebną ograniczonością osadzane wielokrotnie tą samą kreską w grafice komputerowej, warsztatowej, malarstwie i rzeźbie. Nasz obdarciuch strach z załamanym przez wiatr krzyżem rąk... Tytułowa jedna kreska, to budulec wszystkiego – wiary, szczęścia jak i przekreślania nas i przestrzeni wokół... Dodatkowo portret – portret specyficzny bo rysowany odcinkami prostej i łukami kreślonymi wspólnie emocją, intuicją i wyobraźnią... Przede wszystkim jednak to Wasze – Twórców nawiązujące do tytułu artystyczne wypowiedzi i przyjazna kreska podpisu wydawcy – Starosty Radzyńskiego – Lucjana Kotwicy – mówi we wstępie, autor Sławomir Walencik.
Dzięki możliwościom Facebooka
Grafik przyznał, że jego nowa publikacja to efekt uruchomienia kontaktów na Facebooku. Eksperyment w przestrzeni społecznej. Dzięki łatwości nawiązywania kontaktów udało mu się wobec swojego projektu zgromadzić szereg osób, których, tak jak na wieczorze autorskim w Kofi&Ti, miał okazję poznać w świecie realnym, już nie tylko – wirtualnym. Do wybranych wierszy, fotografii, obrazów, rzeźb lub fragmentów prozy znanych wcześniej, lub dopiero poznanych artystów dołączył swoją ilustrację, rysowaną – jedną kreską. - To jest zachwycające, takiej sztuki raczej nie uprawia nikt w Europie. Sławek potrafi myśleć przestrzennie i przestrzennie swoją wyobraźnię zobrazować – mówił jeden z gości wydarzenia – Marian Szymański z Radomia. Wstępem – traktem filozoficznym "Estetyka i filozofia jednej kreski" album opatrzyła prof. dr hab. Monika Jaworska – Witkowska z Bydgoszczy. Książka ilustruje prace 40 artystów, w tym Radzynian: Dariusza i Grażyny Hankiewiczów, Janusza Wlizło, Dariusza Magiera. Także Staszka Głowacza z Krakowa, którego występ z piosenkami z najnowszej płyty "Słoneczne popołudnie" uświetnił wieczór w "Radzyńskiej Piwnicy Pod Fryzjerami" - Kofi&Ti Państwa Jakubowskich ( jak nazwał ją S,W. ). Swoim słowem, energią i tańcem podzieliła się pisarka i poetka Halina Berońska – Kulicka z Warszawy. - Do unikalnego kształtu edytorskiego publikacji kreski Świata przyczynił się wyjątkowy artysta składu Artur Ziontek z Siedlec - podkreśla autor.