Zwieńczeniem tegorocznej edycji konkursu była oficjalna gala w Atelia Banquet & Catering Centre w Lublinie, w czasie której Spomlek nagrodził najlepszych dostawców w 3 kategoriach: gospodarstwo małe – produkujące od 50 tys. do 200 tys. litrów mleka rocznie, gospodarstwo średnie – do 360 tys. l rocznie oraz gospodarstwo duże – powyżej 360 tys. litrów mleka.
- Od początku naszej działalności stawiamy na współpracę z najlepszymi dostawcami. Z roku na rok obserwujemy, jak te gospodarstwa pięknieją, jak zmienia się ich wizerunek. Są w coraz większym stopniu zmodernizowane i zaawansowane technologicznie. Ten konkurs to forma podziękowania za ich wieloletnią pracę oraz zaangażowanie – przyznaje Edward Bajko, Prezes Spółdzielczej Mleczarni Spomlek.
Zmagania konkursowe trwały 12 miesięcy. W tym czasie każdy z dostawców na poszczególnych etapach konkursu był poddawany bardzo ścisłej ocenie według określonych kryteriów. Ważna była nie tylko jakość mikrobiologiczna i chemiczna surowca, ale również wydajność mleka na podstawie oceny wartości użytkowej bydła. Ponadto komisja konkursowa brała pod uwagę zakup towarów z magazynu rolnego Spomlek w przeliczeniu na 1 litr mleka dostarczonego do spółdzielni, jak również staż dostaw do mleczarni. Końcowa ocena była dokonana przez specjalnie powołaną 5-osobową komisję, w skład której weszli przedstawiciele Rady Nadzorczej Spomlek oraz pracownicy firmy.
Wybór najlepszych trzech dostawców z tak wielu uczestników konkursu był bardzo trudnym zadaniem. = Przez niemal rok obserwowaliśmy przygotowania wszystkich hodowców do zdobycia tego zaszczytnego tytułu. To, co nas szczególnie cieszy to utożsamianie się dostawców z naszą mleczarnią i marką Serenada. W kilku gospodarstwach charakterystyczne dla niej żółte tło i czarne kropki widniały na silosach, drzwiach, oknach, a nawet ozdobach w przydomowych ogrodach - dodaje Agnieszka Kamela, Dyrektor Skupu Surowca w SM Spomlek.
Zwycięzcami konkursu i zdobywcami nagrody głównej zostali:
- Gospodarstwo małe: Mieczysława i Jan Tylka z Tokarni (woj. podkarpackie)
- Gospodarstwo średnie: Halina i Marian Wierzchowscy z Żyłek (woj. lubelskie)
- Gospodarstwo duże: Anna i Sylwester Jaszczołt z miejscowości Jaszczołty (woj. podlaskie)
- Bardzo się przyłożyliśmy do tego, aby nasze gospodarstwo było najlepsze. Pracowaliśmy nad jakością mleka i innymi parametrami przez cały ostatni rok wierząc, że nasza praca zostanie doceniona. Realizując również marketingowy cel firmy – promocję marki Serenada daliśmy w swoim gospodarstwie akcenty, które symbolizują Serenadę, a jednocześnie są bardzo efektownym, widocznym elementem otoczenia naszego gospodarstwa. Konkurs przez ostatnie lata zmienił nasze gospodarstwo, które wypiękniało, w co włożyliśmy całą rodziną wiele pracy i zaangażowania. Wiemy natomiast, że jej efekty pozostaną na kolejne kilka lat. Dodatkowo, jako Gospodarstwo Roku 2018 musimy teraz dbać jeszcze bardziej o wygląd otoczenia i jakość surowca – mówią Halina i Marian Wierzchowscy, którzy dwa lata temu zdobyli 3 miejsce w konkursie, w roku ubiegłym 2 miejsce, a w tym główne miejsce na podium udowadniając, że swoją pracą i determinacją można sięgnąć po najwyższe trofeum.
Podczas gali Spomlek wyróżnił również 40 dostawców - po 10 w każdej z następujących kategorii: najwyższe dostawy mleka 2018 roku, najwyższa dynamika produkcji mleka, najlepsza jakość surowca oraz najwyższa kazeina.
Goście tegorocznej Gali Gospodarstwa Roku hojnie wsparli projekt „Serenada dla dzieci” tym samym wybierając Szpital Miejski w Siedlcach, w którym powstanie serenadowy kącik dla dzieci.
Tegoroczną Galę Gospodarstwa roku 2018 prowadziła Grażyna Torbicka i Monika Grzeszuk (SM Spomlek), gwiazdą wieczoru był zespół Feel.
Relację z gali można obejrzeć na kanale internetowym YouTube. W wyszukiwarkę należy wpisać hasło: Gala Gospodarstwo Roku 2018