reklama

Narodowe Czytanie 2018. Radzyniacy zajrzeli do ,,Przedwiośnia " S. Żeromskiego

Opublikowano:
Autor:

Narodowe Czytanie 2018. Radzyniacy zajrzeli do ,,Przedwiośnia " S. Żeromskiego - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura - Czytajmy po polsku, myślmy po polsku, cieszmy się wolnością- mówiła Grażyna Kratiuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki im. Zenona Przesmyckiego w Radzyniu Podlaskim. 8 września Radzyń włączył się w obchody Narodowego Czytania, cyklicznego wydarzenia zainaugurowanego przez Parę Prezydencką RP Andrzeja Dudę i jego małżonkę. W tym roku Polacy są zachęcani by wrócić do ,,Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, ostatniej książki jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy, skutecznie diagnozującego sytuację polityczną Polski sprzed II wojny światowej i jego idei ,,szklanych domów”.

  •  Ale nie tylko. Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane będą aż dwie lektury. ,,Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego oraz  44 teksty Antologii Niepodległości.

 

- W trwającym roku stulecia odzyskania niepodległości pragnę zaprosić Polaków do Narodowego Czytania właśnie Przedwiośnia. Jestem przekonany, że wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki pomoże nam jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu. A zarazem chcę, aby przesłanie Żeromskiego wzbogaciło program obchodów i wydarzeń o niezwykle istotny i potrzebny element krytycznej refleksji nad dziejami ojczystymi – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda. - Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej – dodał w liście Prezydent.

Formuła tegorocznej edycji Narodowego Czytania przewidywała, że będą czytane dwa fragmenty. Żartobliwy – w interpretacji burmistrza Jerzego Rębka oraz poważny – starosty Lucjana Kotwicy. Starosta nie pojawił się jednak na wydarzeniu, został zastąpiony przez kierownika UTW Dariusza Gałana. W zorganizowaniu imprezy dopomagały bibliotece radzyńskie szkoły. Piosenkę ,,Mury” czy ,,Boże, coś Polskę” wykonał chór Szkoły Podstawowej nr 2 pod opieką Doroty Baran i Tomasza Dzidy, a historię powstania powieści oraz sylwetkę pisarza przypomniały polonistki: Agnieszka Grochowska oraz Ewa Soczyńska. Dyrektor MBP wykorzystała też szansę, by podziękować i pochwalić za osiągnięcia swój zespół pracowników. Dzięki ich pracy placówka wzbogaca się stale o nowych czytelników, w samym roku 2018 przybyło ich w bibliotece ponad 300. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE