Dominika Leszczyńska – radzynianka, historyk sztuki, muzealnik, absolwentka KUL i Ecole du Louvre, autorka takich pozycji książkowych jak: „Podróż” (biografia Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej KUL), „Miejsca pamięci w powiecie radzyńskim” oraz „Walizka Józefa Karłowicza”, obecnie pracuje w Stacji Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa) w Warszawie.
Promocja jej poprzedniej książki - „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska” odbyła się 23 marca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Mimo dość egzotycznego tytułu okazało się, że w pozycji o „dalekim świecie” znalazły się wątki ściśle związane z naszym miastem.
Wśród mieszkańców miasta Harbin (jednej z najważniejszych stacji kolejowych) pochodzenia polskiego była rodzina Czyżewskich. Eleonora Czyżewska – córka wysoko postawionego urzędnika kolejowego z Harbina – Albina Czyżewskiego wyszła za mąż za związanego z Radzyniem Tadeusza Sławińskiego, w czasie wojny przebywała w Radzyniu Podlaskim. W prywatnej korespondencji pisała, że czuje się zaakceptowana przez radzyńską społeczność.
Jak przyznała autorka – wszystko zaczęło się od Radzynia i od wspomnień śp. Tadeusza Mycka, syna zarządcy folwarku w Adamkach. To jego wujkowi – Tadeuszowi Sławińskiemu piękna Eleonora zawróciła w głowie, oboje zamieszkali w Polsce, ale ten trop zaprowadził Dominikę Leszczyńską do dalekiego Harbina...
Poniżej sztandar "Związek Drużyn Konduktorskich Rzecz. Pospolitej Polskiej Koło Wilno 1929":
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.