Reklama

Reklama

Nowa książka Dominiki Leszczyńskiej

Opublikowano: 25 lutego 2021 07:09
Autor: Jakub Hapka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Stacja Muzeum informuje, że wniosek Dominiki Leszczyńskiej w sprawie wydania książki pt. "Kolejarze z Wileńszczyzny", złożony w ramach naboru do Programu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Literatura 2021, uzyskał 78,5/100 pkt. Jest to równoznaczne z przyznaniem dofinansowania na realizację projektu już przy pierwszym podejściu.

Reklama

Dominika Leszczyńska – radzynianka, historyk sztuki, muzealnik, absolwentka KUL i Ecole du Louvre, autorka takich pozycji książkowych jak: „Podróż” (biografia Leszka Mądzika, twórcy Sceny Plastycznej KUL), „Miejsca pamięci w powiecie radzyńskim” oraz „Walizka Józefa Karłowicza”, obecnie pracuje w Stacji Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa) w Warszawie.

 

Promocja jej poprzedniej książki - „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska” odbyła się 23 marca 2019 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Mimo dość egzotycznego tytułu okazało się, że w pozycji o „dalekim świecie” znalazły się wątki ściśle związane z naszym miastem.

 

Wśród  mieszkańców miasta Harbin (jednej z najważniejszych stacji kolejowych) pochodzenia polskiego była rodzina Czyżewskich. Eleonora Czyżewska – córka wysoko postawionego urzędnika kolejowego z Harbina – Albina Czyżewskiego wyszła za mąż za związanego z Radzyniem Tadeusza Sławińskiego, w czasie wojny przebywała w Radzyniu Podlaskim. W prywatnej korespondencji pisała, że czuje się zaakceptowana przez radzyńską społeczność.

Jak przyznała autorka – wszystko zaczęło się od Radzynia i od wspomnień śp. Tadeusza Mycka, syna zarządcy folwarku w Adamkach. To jego wujkowi – Tadeuszowi Sławińskiemu piękna Eleonora zawróciła w głowie, oboje zamieszkali w Polsce, ale ten trop zaprowadził Dominikę Leszczyńską do dalekiego Harbina...

 

Poniżej sztandar "Związek Drużyn Konduktorskich Rzecz. Pospolitej Polskiej Koło Wilno 1929":

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.