reklama

O działania ZSP na łamach ogólnopolskiego czasopisma

Opublikowano:
Autor:

O działania ZSP na łamach ogólnopolskiego czasopisma - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW bieżącym numerze czasopisma internetowego TRENDY (nr 1/2017) poświęconego polskiej edukacji, ukazał się artykuł "Czy Sienkiewicz może „być trendy"?", poświecony działaniom szkół i instytucji kultury w Roku Sienkiewicza. 

Redaktorka ORE Karolina Strugińska zaprezentowała ciekawe inicjatywy, mające na celu popularyzację idei czytania.

Z satysfakcją informuję, że w artykule przedstawione zostały działania, podjęte przez II Liceum Ogólnokształcące Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim we współpracy z teatrem: Już kończymy" i Uniwersytetem Trzeciego Wieku w ramach akcji Narodowe Czytanie „Quo vadis". Koordynatorem działań była nauczycielka języka polskiego Jolanta Bilska - - mówi Grażyna Dzida dyrektor szkoły.

Karolina Strugińska pisze:

„Także w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim projekt sienkiewiczowski przeprowadzono, wykorzystując pozaszkolne formy aktywności i kooperację z innymi placówkami edukacyjnymi – wraz z Uniwersytetem III Wieku zorganizowano prelekcję „Literaci z Podlasia" oraz wycieczkę „Śladami Sienkiewicza" do Woli Okrzejskiej, uczniowie włączyli się w miejską akcję Narodowego Czytania, którą uświetnili występem młodzieżowego teatru „Już kończymy", a dla uczniów z całego powiatu radzyńskiego zorganizowano w szkole konkurs krasomówczy. Szkoła nie pozostała obojętna na wobec zorganizowania przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej konkursu na pracę literacką Sienkiewicz współczesny? „Przerabianie" Sienkiewicza – jedna z uczennic została jego laureatką. W szkolne mury zaproszono natomiast panią Annę Równy – trenerkę edukacji filmowej i medialnej z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, która poprowadziła warsztaty bazujące na filmowej adaptacji Potopu. Scharakteryzowane powyżej pomysły na zachęcenie uczniów do lektury dzieł Sienkiewicza, wykorzystują rezerwuar zawierający się w obrębie nadesłanych do ORE projektów. Niewiarygodne wydaje się, że wszystkie one zostały zrealizowane – na tyle różnych sposobów udowadniając, że powieści i nowele pozytywistycznego pisarza to literatura wysokiej próby, zróżnicowana tematycznie, pozwalająca na wielość odczytań, dająca pretekst do wielokierunkowych rozważań o charakterze społecznym i etycznym".

Całość artykułu: www.ore.edu.pl (materiały do pobrania).

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE