reklama

O planach związanych z budową Wschodniej Magistrali Kolejowej rozmawiano w Radzyniu

Opublikowano:
Autor:

O planach związanych z budową Wschodniej Magistrali Kolejowej rozmawiano w Radzyniu  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDzisiaj, 6 marca zorganizowana została w Radzyniu konferencja pod hasłem  "Rozwój kolei w województwie lubelskim". Jak zauważył wicewojewoda Robert Gmitruczuk,  pierwsza  konferencja od 110 lat, bo prawie 110 lat temu została wybudowana dwutorowa kolej. - Była to carska inwestycja, bardzo perspektywiczna. Dzisiaj  jak się rozglądamy dookoła, wszędzie jest stawiany nacisk na rozwój kolejowy. My też chcemy wybudować drugi tor na linii 30, chcemy ją zelektryfikować, czyli przybliżyć do standardów, które są powszechne w Europie. Mamy  propozycję nowej linii kolejowej 631 - zapowiadał na wstępie. W  konferencji udział wzięli m.in. wicemarszałek Województwa Lubelskiego Zdzisław Szwed, Wicewojewoda Lubelski Robert Gmitruczuk, Prezes Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego Józef Marek Kowalczyk, Tadeusz Sobotnik, Dyrektor Biura Strategii, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK S.A. w Lublinie Andrzej Matusiewicz, samorządowcy, wójtowie gmin leżących przy linii kolejowej 30 z powiatów: radzyńskiego, bialskiego, lubartowskiego, parczewskiego i łukowskiego. Na konferencję zaprosili : Starosta Radzyński Szczepan Niebrzegowski, Burmistrz Radzynia Jerzy Rębek oraz Wójt Gminy Radzyń Wiesław Mazurek.


 - Bardzo się cieszę, że doszło do tej konferencji, bo niejednokrotnie już zabierałem głos na temat wykluczenia kolejowego. Mam nadzieję, że dzisiaj na tym forum będziemy rozmawiać o rozwoju magistrali kolejowej w części wschodniej -  zapowiadał radzyński starosta. Intencją organizatorów była rozmowa o modernizacji linii nr 30 oraz koncepcji budowy linii nr 631. Te oczekiwania przedstawił na specjalnej prezentacji  Prezes Stowarzyszenia Ekspertów i Menedżerów Transportu Szynowego Józef Marek Kowalczyk ( zamieszczamy ją na zdjęciach). Plany, jako wizje do spełnienia w dalekiej perspektywie ( nie osiągalne w przeciągu najbliższych kilku lat ze względu na brak projektu i źródeł finansowania) ocenił Tadeusz Sobotnik, Dyrektor Biura Strategii, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Nie mniej prezes Kowalczyk jest dobrej myśli.  - Mamy po swojej stronie władze krajowe i wojewódzkie. Ta konferencja i nasze plany mają sens- stwierdza. 

Przypomniał, że niedawno prezydent RP Andrzej Duda podpisał nowelizację  ustawy tzw. kolejowej. Ta konferencja była pierwszym w kraju wydarzeniem, które wpisało się w kraju samorządowym w duch tej ustawy. Rząd zaplanował znaczne środki na odbudowę poleczeń kolejowych z mniejszymi miejscowościami w kraju, tak by zapobiec wykluczeniu kolejowemu. Dlatego priorytetem będzie rozbudowa Wschodniej Magistrali i budowa nowej linii. Czy jednak będzie przebiegała przez Radzyń, to zależy od sprawności samorządu i inicjatywy lokalnej. - Ten  program będzie miał duże znaczenie, od państwa zależy w jakim tempie będzie to zrobione, bo samo się nie zrobi - zapowiadał Kowalczyk. 

Dużym zagrożeniem jest, że w obecnej koncepcji rozwoju wschodniej magistrali jest pominięta w przebiegu interesująca radzyniaków linia 30 Lublin – Łuków i nie ma na rycinie ( zdjęcie z mapą )  planowanej linii 631.  - Chcemy by w koncepcji  magistrali wschodniej te dwie linie zostały włączone - mówił prezes. 

 Na finał konferencji zostało przyjęte stanowisko w sprawie potrzeby prowadzenia inwestycji  na linii nr 30 i budowy linii nr  631 skierowane do wicepremiera Jacka Sasina oraz Andrzeja Adamczyka Minister Infrastruktury . 

Treść stanowiska: 

Radzyń Podlaski, 6 marca 2020 r. 

Pan Jacek Sasin Wicepremier Rządu RP Minister Aktywów Państwowych 

Pan Andrzej Adamczyk Minister Infrastruktury 

Szanowny Panie Premierze, Szanowny Panie Ministrze 

Samorządowcy powiatów: bialskiego, lubartowskiego, lubelskiego, łukowskiego, parczewskiego i radzyńskiego zebrani na konferencji samorządowej ,,ROZWÓJ KOLEI W WOJEWÓDZTWIE LUBELSKIM” w dniu 6 marca 2020 r. w Radzyniu Podlaskim zwracają się z wnioskami o podjęcie decyzji i działań w sprawach: 

1. Kompleksowej modernizacji istniejącej linii kolejowej nr 30 Łuków – Lublin Północny. 2. Budowy nowej linii kolejowej nr 631 Milanów – Biała Podlaska – Fronołów. 

Chcemy podkreślić, że linie kolejowe nr 30 i 631 powinny być przystosowane do prędkości 160 km/h, gdyż są liniami bazowymi dla WSCHODNIEJ MAGISTRALI KOLEJOWEJ, która połączy w możliwie najkrótszy sposób dawne i obecne miasta wojewódzkie Polski Wschodniej, poczynając od Białegostoku, poprzez Białą Podlaską do Lublina i Rzeszowa. 

W zakresie linii kolejowej nr 30 wnioskujemy o: 

1. Budowę drugiego toru, co jest niezbędne dla obsługi planowanego zwiększonego ruchu pasażerskiego i towarowego. Warto podkreślić, 

że linia ta była w przeszłości dwutorowa. 2. Elektryfikację linii na całej jej długości, co jest niezbędne dla skrócenia czasów przejazdów pociągów. Obecnie na stacjach kolejowych w Łukowie i Lublinie 

następuje czasochłonny proces wymiany lokomotyw spalinowych na elektryczne i odwrotnie. 3. Modernizację i przywrócenie infrastruktury dla obsługi podróżnych w miejscowościach uzgodnionych z samorządami powiatów, przez które linia ta przebiega. 4. Zwiększenie ilości połączeń kolejowych w relacji Lublin – Łuków oraz bezpośrednich połączeń kolejowych z Warszawą i innymi miastami Polski. 5. Budowę kładki pieszej nad linią kolejową oddzielającą osiedle Królów Polskich od reszty miasta Lubartów na przedłużeniu ulicy Alei Zwycięstwa. 

W naszej ocenie powyższy program kompleksowej modernizacji linii kolejowej nr 30 oraz program rozwoju przewozów pasażerskich po tej linii wypełniają kryteria włączenia tej modernizacji do listy podstawowej projektów w ramach Krajowego Programu Kolejowego na okres do 2023 roku. Wnosimy o pilną decyzję w tej sprawie i przygotowanie w roku 2020 Studium Wykonalności dla tej inwestycji. 

W zakresie linii kolejowej nr 631, która została wpisana do wykazu linii o państwowym znaczeniu, wnioskujemy o: 

1. Budowę linii nr 631 w standardzie linii dwutorowej i zelektryfikowanej. 2. Wprowadzenie zadania budowy linii nr 631 do listy zadań podstawowych Krajowego Programu Kolejowego, które są realizowane w okresie do 2023 roku, 

z zakresem przygotowania w tym czasie Studium Wykonalności tej inwestycji, ustalenia trasowania jej ostatecznego przebiegu i wykupienia gruntów. 3. Wprowadzenia realizacji budowy linii nr 631 w okresie do 2025 roku, do rządowych dokumentów programowych dotyczących kolei. 

W naszej ocenie wybudowanie linii kolejowej nr 631 skróci o około 50% czasy przejazdów z Lublina, przez Białą Podlaską do Białegostoku i odwrotnie, jak również proporcjonalnie do innych dużych miast, zarówno na północy, jak i południu Polski Wschodniej. Po wybudowaniu linii nr 631 kolej będzie mogła przejąć z dróg około 2 mln ton ładunków, które obecnie, na przykład z Małaszewicz – będących główną stacją przeładunkową na granicy wschodniej, są przewożone na północ i na południe Polski transportem drogowym. Należy również podkreślić, że linia nr 631 jest istotnym projektem inwestycyjnym, w ramach realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Została umieszczona w wykazie linii kolejowych o państwowym znaczeniu. Kierując powyższe wnioski prosimy o udzielenie informacji, w jaki sposób i w jakich terminach będą one mogły być zrealizowane. Deklarujemy przy tym daleko idącą współpracę samorządów, zarówno na etapie prowadzenia prac przygotowawczych, jak i w trakcie realizacji tych ważnych dla naszych społeczności inwestycji kolejowych. Informację w sprawie realizacji powyższych wniosków i postulowanych inwestycji kolejowych prosimy kierować na adres Starosty Radzyńskiego i Starostów innych powiatów, podpisanych pod niniejszym wnioskiem. 

Do wiadomości Jarosław Stawiarski – Marszałek Województwa Lubelskiego 

Z poważaniem 

Zdzisław Antoń Starosta Lubelski 

Ireneusz Demianiuk Wójt Gminy Komarówka Podlaska 

Arkadiusz Filipek Wójt Gminy Czemierniki 

Tomasz Jurkiewicz Wójt Gminy Wohyń 

Tomasz Kanak Wójt Gminy Siemień 

Paweł Kędracki Burmistrz Parczewa 

Jarosław Koczkodaj Wójt Gminy Ulan-Majorat 

Paweł Komoń Zastępca Wójta Gminy Borki 

Paweł Krępski Wójt Gminy Milanów 

Jerzy Maśluch Starosta Parczewski 

Wiesław Mazurek Wójt Gminy Radzyń Podlaski 

Anna Mróz Wójt Gminy Kąkolewnica 

Szczepan Niebrzegowski Starosta Radzyński 

Jerzy Rębek Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski 

Janusz Skólimowski Wicestarosta Bialski 

Sławomir Sosnowski Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego 

Ryszard Szczygieł Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego 

Dariusz Jan Szustek Starosta Łukowski 

Jerzy Szwaj Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego 

Ewa Zybała Starosta Lubartowski 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE