W uroczystościach wzięli udział: wicepremier Jacek Sasin, senator Grzegorz Bierecki, posłowie na Sejm: Janusz Szewczak, Marcin Duszek, marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski, wicemarszałek Dariusz Stefaniuk, wicewojewoda Robert Gmitruczuk, poczty sztandarowe, harcerze oraz przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej.
W tym szczególnym dniu dla każdego Polaka spotykamy się przy pomniku Niepodległości, aby uczcić pamięć wszystkich ofiar, wszystkich Polaków poległych i pomordowanych przez niemieckiego najeźdźcę. Myślami jesteśmy również przy tych wszystkich bohaterach, którzy zginęli z rąk sowieckiego najeźdźcy. Są tą chwile, które winniśmy upamiętniać i pielęgnować. Tak, aby nigdy nie powtórzyła się ta historia.
- powiedział na rozpoczęciu uroczystości burmistrz Jerzy Rębek. Głos zabrał również wicepremier Jacek Sasin:
Dziś opłakujemy ofiary tych tragicznych lat. Sześć milionów polskich obywateli, którzy ponieśli śmierć w wyniku wojny, rozpętanej przez Hitlera i Stalina. Opłakujemy II Rzeczypospolitą. Wojna bardzo szybko zawitała i tutaj, na południowe Podlasie. 1 września o 6.00 rano Biała Podlaska była bombardowana przez niemieckie lotnictwo. Ta ziemia zaznała dwóch okupacji.
Swoją obecnością dajemy dowód pamięci o naszych przodkach
80 lat po tych wydarzeniach prezydent Republiki Federalnej Niemiec, przemawiając w Wieluniu przeprasza. I mówi głośno o winie narodu niemieckiego za to, co się wydarzyło. Nie o jakiś beznarodowych nazistach. Okupant przyszedł do Polski z Niemiec. Musimy bardzo wyraźnie powiedzieć, kto był ofiarą, a kto był katem.
Słowo "przepraszam" przy tym ogromie strat, jakie poniosła Polska, to nieco za mało. Musimy również oczekiwać zadośćuczynienia, oczekujemy go. Polska poniosła ogromne straty nie tylko ludzkie, ale też materialne. Rabunek, niszczenie gospodarki i kultury. To wszystko zatrzymało nasz rozwój na wiele dziesięcioleci. Ma to również wymierny wymiar finansowy. Polska jest jednym z niewielu krajów, które nie otrzymały odszkodowań, którego straty nie zostały wyrównane przez tych, którzy tych zniszczeń dokonali.
Pamiętamy o tych, dzięki którym żyjemy dziś w wolnej Polsce.
Uroczystości towarzyszyła wystawa broni z II wojny światowej, przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstruktorów i Zbieraczy Broni Palnej oraz Militariów.