Dyrektor Dorota Wysokińska zaprosiła ratownika medycznego, który przyjechał karetką pogotowia ratunkowego. Pokazał uczniom wyposażenie pojazdu uprzywilejowanego, wytłumaczył zasadę działanie niektórych urządzeń i wspomniał o poruszaniu się po drogach publicznych takich samochodów. Jednak do najważniejszych zadań ratownika należało nauczyć dzieci, w jaki sposób wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową poszkodowanego.
Po wstępnej pogadance, pokazie slajdów i krótkich filmikach dotyczących rodzajów urazów, omdleń, zawałów i innych form utraty świadomości, ratownik przystąpił do działań praktycznych. Chętni służyli jako modele, aby pokazać na czym polega ułożenie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Następnie wszyscy uczniowie i nauczyciele sprawdzili swoją nabytą wiedzę teoretyczną na fantomach obrazujących postać dorosłego człowieka oraz dziecka. Ratownik pokazał także na modelu lalki, jak postępować w przypadku zakrztuszenia się niemowlaka. Namawiał do zakupienia w aptece folii termicznej, która chroni ciało przed wyziębieniem lub przegrzaniem, demonstrując również jej działanie.
Mamy nadzieję, że dzięki warsztatom uczniowie będą potrafili prawidłowo zareagować ratując zdrowie i życie poszkodowanych.