reklama

"Piszę ku pokrzepieniu serc”. Niezwykłe spotkanie autorskie z Piotrem Langenfeldem

Opublikowano:
Autor:

"Piszę ku pokrzepieniu serc”. Niezwykłe spotkanie autorskie z Piotrem Langenfeldem - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaW poniedziałek, 26 lutego 2018, w progach SOSW odbyło się spotkanie autorskie Piotra Langenfelda, pisarza, dziennikarza i publicystę; autora powieści: reportażowej Afganistan.

Spotkanie to mogło odbyć się dzięki zaangażowaniu mgr Agnieszki Jaszcz, która miała przyjemność współpracować z gościem spotkania w Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka.

Dotknąłem wojny; porywającego cyklu historical fiction: Czerwona ofensywa, Kontrrewolucja, Plan Andersa, Ci szaleni Polacy i Ogień sprawiedliwości; kryminału Widowisko oraz Wojny ​oszukanych, będącej kontynuacją Elsenborn. Dwukrotnie przebywał w Afganistanie z Armią Stanów Zjednoczonych w charakterze korespondenta wojennego, przydzielony do 10 Dywizji Górskiej oraz 25 Dywizji Piechoty. Jako jeden z nielicznych Polaków przemierzał z żołnierzami US Army bezdroża prowincji Chost i Logar. Brał udział w patrolach i konwojach, przeżył kilka potyczek z talibami.

Założyciel, i od 13 lat prezes Stowarzyszenia Historycznego Wielka Czerwona Jedynka, zajmującego się propagowaniem i rekonstrukcją historii armii amerykańskiej w czasie drugiej wojny światowej, w tym udziału Polaków w wysiłku zbrojnym Stanów Zjednoczonych. Na co dzień współpracuje z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Spotkanie z uczniami kl. VII SP z zespołem II-III G, kl., z klasami Branżowej Szkoły I stopnia, a także wszystkimi zainteresowanymi pracownikami placówki, stało się okazją do zdobycia autografu, dedykacji, pamiątkowego zdjęcia, ale przede wszystkim do rozmowy i możliwości zadania pytań. Obecni na spotkaniu dowiedzieli się m.in. skąd wzięło się u Pana Piotra zainteresowanie historią, konfliktami zbrojnymi, militariami i wojskowością, a zwłaszcza pisarstwem; "Jak trafił do baz armii Stanów Zjednoczonych w Afganistanie, zostając jej korespondentem wojennym?", "Jak rozumie potrzebę pisarstwa ku pokrzepieniu serc i czemu ono służy?". Autor wskazał postaci historyczne i udokumentowane potyczki, które posłużyły w pisaniu Elsenborn i Wojny oszukanych. Wyjaśnił, dlaczego kluczową część akcji wojny oszukanych umieścił w Radzyniu i na terenach północnej Lubelszczyzny oraz zdradził, czy powieść ta ma szanse być zekranizowana.

Na zakończenie nastąpiły wzajemne podziękowania za spotkanie w progach placówki, za propagowanie wśród młodzieży wartości narodowych w duchu patriotyzmu, pielęgnowanie pamięci radzyńskiego obwodu WiN i promowanie Radzynia Podlaskiego w świecie. Gość spotkania pozostawił pamiątkową dedykację i egzemplarz Wojny oszukanych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE