Reklama

Reklama

Podlaski Dukt Jana Kołkowicza

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Podlaski Dukt Jana Kołkowicza - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Po raz pierwszy upamiętnienie pomordowanych w takiej odsłonienie na naszym powiecie. ,,Podlaski dukt Jana Kolkowicza" zakończy się na Uroczystości Baran w dniu 12 czerwca 2022 r. Zapraszamy Państwa w dniu 11 czerwca 2022 r na mszę św. intencji Ks. Lucjana Niedzieka w Polskowoli o godz. 18.00. Będzie się działo! - informuje wójt gm. Kąkolewnica, Anna Mróz.

Reklama

Początek rajdu w czwartek 9 czerwca 2022 roku w Międzyrzecu Podl. o godzinie 17.00 – miejscu życia, pracy i upamiętnienia Redaktora J. Kołkowicza – uroczystością przed tablicą przy Pl. Jana Pawła II. Następnie uczestnicy przejadą do Żurawlówki (Gmina Huszlew), gdzie odbędzie się Wieczór partyzancki (historyczny) i nocleg.

Rano – 10 czerwca – uczestnicy udadzą się do Kiełbasek, gdzie przy pomniku, którego pomysłodawcą jest Jan Kołkowicz, odprawiona będzie Msza św. polowa w intencji uczestników bitwy.

Stąd uczestnicy rajdu wyruszą szlakiem reportaży historyczno-literackich red. Jana Kołkowicza. Szlak (wg reportaży): Kiełbaski, Kornica, Sarnaki, Pietrusy, Trzebieszów, Szaniawy, Radzyń Podl. Aleksandrówka. W Aleksandrówce (Gmina Drelów) zaplanowano Wieczór partyzancki (historyczny) oraz nocleg.

W dniu 11 czerwca w Aleksandrówce uczestnicy rajdu będą uczestniczyć w imprezie towarzyszącej rajdowi – zawodach strzeleckich o puchar i pamiątki po redaktorze Janie Kołkowiczu.

Po zawodach uczestnicy udadzą się do wsi Polskowola (Gmina Kakolewnica), gdzie zginął bestialsko zamordowany przez UB ks. Lucjan Niedzielak (reportaż „Księżobójstwo”). W Polskowoli uczestnikom miejscowa młodzież ze SP im. Księdza L. Niedzielaka przygotuje kolejny wieczór partyzancki (historyczny). Tutaj również uczestnicy będą mieli zorganizowany nocleg.

Rano – 12 czerwca – uczestnicy rajdu wyruszą na ostatni etap – na Uroczysko Baran w Kąkolewnicy, by uczestniczyć w odbywającej się cyklicznie (od ponad 20-tu lat) uroczystości patriotycznej upamiętniającej pomordowanych i pochowanych przez NKWD na Uroczysku Baran, której współorganizatorem jest IPN Oddział w Lublinie i która na przestrzeni ostatnich lat objęta jest Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy. 

Uroczysko Baran, opisane również przez Redaktora Kołkowicza (reportaż „Uroczysko Baran”), jest miejscem tragicznych wydarzeń z lat 1944 – 45 na Południowym Podlasiu, w rejonie ówczesnego i obecnego powiatu radzyńskiego, jest miejscem zbrodni NKWD i tzw. Informacji Wojskowej LWP dokonanej nie tylko na żołnierzach polskich formacji niepodległościowych, ale także na ludności cywilnej. Wszyscy, którzy przeszli przez piekło kąkolewskich piwnic, sądzeni byli w miejscowej szkole przez sąd polowy NKWD i Informacji Wojskowej. Po śledztwie wszystkich podsądnych czekał wspólny, ponury los. Jedni zapełnili lochy Zamku Lubelskiego, inni wywiezieni zostali do Związku Sowieckiego, jeszcze innych spotkał los najtragiczniejszy. Zostali pod darniną Uroczyska Baran na zawsze.

Udział w uroczystościach na Uroczysku Baran – ZAKOŃCZENIE RAJDU

Rajd „Podlaski dukt Jana Kołkowicza” ma na celu popularyzację wiedzy na temat trudnych dróg walki o niepodległość w kontekście regionalnym – podlaskim.

Rajd szlakiem miejsc opisanych przez redaktora Kołkowicza przybliży uczestnikom postać redaktora Jana Kołkowicza, którego życiową pasją było zachowanie pamięci o Żołnierzach Niezłomnych oraz postacie żołnierzy AK i spadkobierców ich wartości z WiN w trakcie walki najpierw z okupantem niemieckim, a następnie sowieckim.

Trasa rajdu w swym zamyśle obejmuje miejsca, którym red. Jan Kołkowicz poświęcił swoje reportaże, a które zostały umieszczone w publikacji „Jan Kołokowicz. Dzieła zebrane”, Radzyń Podlaski 2018.

Mając przekonanie, że osoba Redaktora Jana Kołkowicza zasługuje na jak najszerszą promocję, gdyż mamy do czynienia z postacią wielkiego formatu, wielkim Polakiem i patriotą, odznaczonym przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Wolności i Solidarności. Organizując rajd podlaskim i reporterskim szlakiem Pana Redaktora, nie tylko upamiętniamy Jego dorobek, ale również niniejszą inicjatywą kontynuujemy pracę strażnika miejsc pamięci na Południowym Podlasiu.

- informują organizatorzy

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy