reklama

Podpisano trzecią umowę na dotację w gm. Borki

Opublikowano:
Autor:

Podpisano trzecią umowę na dotację w gm. Borki - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaWójt Gminy Borki Radosław Sałata z satysfakcją informuje, że w poniedziałek 25 marca podpisał z Marszałkiem Województwa Lubelskiego Jarosławem Stawiarskim umowę na realizację projektu Nowa Odsłona Gminy Borki – Rewitalizacja.

Łączna wartość umowy stanowi pokaźną kwotę 6 922 535,57 zł. Kwota dofinansowania będzie pochodzić z puli środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, przeznaczonych na Działanie 13.4 Rewitalizacja obszarów wiejskich.

To już trzecia transza środków, które powędrują do gminy Borki w zaledwie pierwszym kwartale 2019 roku. Pozostałe uzyskane dofinansowania gmina uzyskała na modernizację dróg gminnych na kwotę 761 000 zł oraz dofinansowanie przedszkoli na kwotę ponad miliona złotych.

Projekt rewitalizacji w gminie Borki zakłada szereg działań nakierowanych na odnowę terenów zielonych, rozbudowę infrastruktury sportowo-rekreacyjnej oraz modernizację budynków.

Radosław Sałata twierdzi: Podjęcie działań rewitalizacyjnych było konieczne od bardzo dawna. Na terenie gminy są miejsca, które niegdyś cieszyły oko, a przez ostatnie lata ich kondycja stale pogarszała się. Jest to np. zaniedbywany przez lata zabytkowy park w Woli Osowińskiej. Moim celem jest przywrócenie dawnej świetności właśnie takim miejscom. Chcę jednak przy okazji działań rewitalizacyjnych podnieść ich potencjał sportowo-rekreacyjny. Najogólniej mówiąc, będę prowadzić działania modernizacyjne w taki sposób, aby nasi mieszkańcy mieli w efekcie do dyspozycji miejsca, gdzie będą mogli spędzić czas miło, aktywnie, z dziećmi, w przyjemnym otoczeniu. Te tereny mają służyć właśnie nam. Dodam jeszcze, że nie zapomnieliśmy także o aspekcie ekologicznym. Z myślą o zagrożonej populacji pszczół będziemy także nasadzać rośliny miododajne. W ten sposób chcemy zachęcić i zmotywować również naszych mieszkańców do nasadzania na prywatnych posesjach takich roślin, które będą sprzyjać właśnie pszczołom. Musimy działać odpowiedzialnie również w aspekcie ochrony środowiska. To zaprocentuje, gdy dorosną nasze dzieci i wnuki.

Projekt Nowa odsłona Gminy Borki – Rewitalizacja zakłada odnowę szeregu obszarów: zabytkowego parku w Woli Osowińskiej, terenu po byłej plebanii w Borkach, rozszerzenie oferty bazy sportowo-rekreacyjnej nad Bystrzycą przy zabytkowym młynie w Borkach, modernizację remizy we Wrzosowie.

Co konkretnie zostanie wykonane?

REWITALIZACJA ZABYTKOWY PARK W WOLI OSOWIŃSKIEJ, a w tym:
– uporządkowanie teren parku,
– przeprowadzenie prac pielęgnacyjnych zabytkowych drzew,
– odtworzenie dawnych łąk na terenie parku,
– budowa drogi pieszojezdnej i pieszej z kruszyw naturalnych,
– budowa altany i schodów na wyspie, która znajduje się na stawie w północno-zachodnim narożniku parku,
– nasadzenie ponad 200 drzew oraz nowe krzewy i byliny – będą to rośliny miododajne sprzyjające ochronie zagrożonej populacji pszczół;

ODNOWIENIE TERENU PO BYŁEJ PLEBANII W BORKACH, a w tym:
– utwardzenie kostką brukową teren okalający kościół,
– ustawienie ławek parkowych oraz koszy na śmieci,
– montaż ulicznego oświetlenia solarnego,
– remont budynku gospodarczego (wymiana stolarkę okienną i drzwiową oraz pokrycie dachowe, ocieplenie budynku, wykonanie fasady i posadzki oraz tynki w środku);

ROZSZERZENIE OFERTY TERENU SPORTOWO-REKREACYJNEGO NAD BYSTRZYCĄ PRZY ZABYTKOWYM MŁYNIE W BORKACH, a w tym:
– wykonanie nawierzchni betonowej oraz zakup urządzeń do skateparku,
– utworzenie placu zabaw i zakup sprzętu do zabawy najmłodszych,
– montaż lamp solarnych, ustawienie ławek parkowych oraz koszy na śmieci;

MODERNIZACJA REMIZY WE WRZOSOWIE, a w tym:
– ocieplenie budynku wełną mineralną,
– wymiana stolarki okiennej i drzwiowej,
– wykonanie pochylni i toalety dla osób niepełnosprawnych,
– wykonanie nowego orynnowania budynku,
– uporządkowanie terenu wokół budynku i ustawienie ławek parkowych

STWORZENIE CENTRUM INTEGRACJI SPOŁECZNEJ – ZAKUP WŁASNEGO SPRZĘTU DO ORGANIZACJI IMPREZ I UROCZYSTOŚCI W CELU INTEGRACJI SPOŁECZNOŚCI, a w tym:
–  sceny estradowej,
– nagłośnienia,
– namiotów plenerowych i krzeseł
– laptopów, agregatów prądotwórczych i in.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo