reklama

Powiatowy Konkurs Historyczny pod hasłem: „Polacy na frontach II wojny światowej””

Opublikowano:
Autor:

Powiatowy Konkurs Historyczny pod hasłem:  „Polacy na frontach II wojny światowej”” - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaI Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim oraz Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim zorganizowały Powiatowy Konkurs Historyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych powiatu radzyńskiego. W maju będzie obchodzona 75 rocznica zakończenia II wojny światowej, najtragiczniejszej z wojen w dziejach świata, w której zginęło ponad 50 milionów ludzi. Chociaż zwycięstwo  w 1945 r. nad niemieckim faszyzmem nie oznaczało dla Polski przywrócenia pełnej suwerenności, to jednak 75 rocznica pokonania III Rzeszy będzie jednym z najważniejszych wydarzeń  w kalendarzu 2020 r. -  Temat konkursu „Polacy na frontach II wojny światowej” miał na celu zwrócenie uwagi, że Polska była pierwszą ofiarą agresji, najpierw niemieckiej a następnie radzieckiej i wbrew absurdalnym głosom płynącym od niektórych polityków, Polska  nie ponosi za wybuch wojny żadnej odpowiedzialności - podkreślają organizatorzy. 

 Wprost przeciwnie, to nasz kraj poniósł stosunkowo największe straty ludnościowe i materialne. Polacy walczyli praktycznie na wszystkich frontach II wojny światowej, od jej pierwszego do ostatniego dnia w Europie. Tym samym  wkład Polaków w pokonanie III Rzeszy był ogromny i jak wskazują historycy, Polska pod względem tego wkładu znajdowała się na 4 miejscu po USA, ZSRR i Wielkiej Brytanii a przed Francją. Ten wysiłek militarny został okupiony życiem  tysięcy polskich żołnierzy, o czym nie zawsze się pamięta. To m.in miał uzmysłowić konkurs wszystkim jego uczestnikom.

 

Patronat Honorowy nad konkursem  na wniosek Dyrektora I LO pani Ewy Grodzkiej objęli pan Szczepan Niebrzegowski - Starosta Radzyński, pan Jerzy Rębek- Burmistrz Radzynia Podlaskiego oraz pan Wiesław Mazurek – Wójt Gminy Radzyń Podlaski. Do udziału w konkursie zgłosiły się wszystkie szkoły ponadpodstawowe z powiatu radzyńskiego oraz cztery szkoły podstawowe, w tym   obie radzyńskie szkoły podstawowe oraz z Wohynia i Woli Osowińskiej. Do konkursu przystąpiło ponad 100 uczniów o zainteresowaniach historycznych. Pierwszy etap konkursu odbył się  7 lutego 2020 r . w szkołach Jego uczestnicy rozwiązywali test wyboru składający się z 45 zadań, zróżnicowanych dla dwu poziomów kształcenia: szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Do eliminacji finałowych zgłoszono 41 uczniów, z tego 21 ze szkół podstawowych  i 20 ze szkół ponadpodstawowych. Finał Konkursu miał miejsce w dniu 28 lutego 2020 r. w I LO w Radzyniu Podlaskim. W uroczystym rozpoczęciu eliminacji finałowych uczestniczyli pan Starosta Szczepan Niebrzegowski oraz pan Michał Zajac – wicestarosta. Otwierając konkurs, pani Ewa Grodzka- dyrektor I LO i Prezes Zarządu SPILO podkreśliła, że uczestnicy eliminacji finałowych zmierzą się z testem składającym się aż z 75 zadań, także zróżnicowanych ze względu na kategorię jego uczestników.  Liczba zadań nie jest przypadkowa, nawiązuje do 75 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Ponadto pomysłodawcą konkursu i autor zadań pan Tadeusz Pietras, wyodrębnił w teście 15 zadań dotyczących wydarzeń, jakie miały miejsce w naszym powiecie w czasie II wojny światowej. Tego samego dnia, po projekcji filmu „Gurgacz,- kapelan Niezłomnych”, na który uczestnicy  zmagań finałowych zostali zaproszeni przez dyrektora ROK-u pana Roberta Mazurka, odbyło się w sali kina Oranżeria podsumowanie konkursu i ogłoszenie jego wyników. Na ten podniosły i uroczysty moment wpisujący się w program radzyńskich obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych przybyli  sprawujący honorowy patronat: Starosta Radzyński pan Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta pan Michał Zając, Wójt Gminy Radzyń Podlaski pan Wiesław Mazurek oraz reprezentujący Burmistrza Miasta pana Jerzego Rębka – Wiceburmistrz  pan Sławomir Lipski a także Przewodniczący Rady Powiatu pan Robert Mazurek i członek Zarządu Poaiwtu – pan Grzegorz Kowalczyk. 

W sali widowiskowo-konferencyjnej ROK-u pani dyrektor Ewa Grodzka powitała dostojnych gości, podziękowała za Honorowy Patronat panu Staroście, panu Burmistrzowi i panu Wójtowi. Przypomniała ideę konkursu, zwróciła uwagę, że jego finał i podsumowanie odbywa się na dwa dni przed Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, wyraziła wdzięczność  dyrekcjom szkół, z których uczniowie przystąpili do konkursu a także podziękowała nauczycielom, za zainteresowanie uczniów tematem konkursu i pomoc, jaką im okazali w trakcie przygotowywania się. Podkreśliła, że satysfakcję z udziału w konkursie powinni mieć wszyscy jego uczestnicy a zwłaszcza laureaci, którymi zostali:

- w kategorii szkól podstawowych:

I miejsce - Julia Ostasiewicz 

II miejsce - Szymon Głębocki

III miejsce - Adrian Czorkowski

Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Radzyniu Podlaskim.

- w kategorii szkół ponadpodstawowych:

Kacper Kozak – I miejsce , Oliwia Zdanikowska- II miejsce, oboje są uczniami I Liceum                                                   Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim i na III miejscu uplasowała się Wiktoria Sobijanek z Liceum Ogólnokształcącego w Komarówce Podlaskiej.

Ponadto Organizatorzy konkursu postanowili wyróżnić uczniów, którzy uzyskali najwyższy wynik w swojej szkole. W tym gronie znaleźli się:

Julia Ostasiewicz – Szkoła Podstawowa nr 1  w Radzyniu Podlaskim

Maksymilian Kowalski – Szkoła Podstawowa nr 2 w Radzyniu Podlaskim

Magdalena Pirogowicz – Szkoła Podstawowa w Wohyniu

Mateusz Zbiciak – Szkoła Podstawowa w Woli Osowińskiej

Konrad Adamowicz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych  w Radzyniu Podlaskim

Patryk Fijałek – Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej

Wiktoria Sobijanek – Liceum Ogólnokształcące w Komarówce Podlaskiej

Kacper Kozak – I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim.

Kacper Kozak otrzymał jeszcze dodatkową nagrodę za uzyskanie najlepszego wyniku                     w zakresie historii naszego regionu.

Dyplomy i nagrody książkowe, cenne pozycje z zakresu historii,  dla laureatów oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych uczniów w szkole  zostały ufundowane przez Zarząd SPILO. 

Wręczenia dyplomów  oraz nagród książkowych i rzeczowych laureatom konkursu oraz wyróżnionym uczniom dokonali:  Starosta Radzyński pan Szczepan Niebrzegowski, Wicestarosta pan Michał Zając, Wójt Gminy Radzyń Podlaski pan  Wiesław Mazurek, Wiceburmistrz pan Sławomir Lipski oraz Przewodniczący Rady Powiatu pan Robert Mazurek i członek Zarządu Powiatu – pan Grzegorz Kowalczyk. 

 Okolicznościowe podziękowania otrzymali wszyscy nauczyciele, którzy przygotowywali swoich uczniów do konkursu.

Pan Starosta Szczepan Niebrzegowski  oraz pan Wójt Wiesław Mazurek w swoich wystąpieniach pogratulowali młodzieży wyników  oraz organizatorom idei konkursu. Podkreślali wagę edukacji historycznej młodego pokolenia. Pan Robert Mazurek Dyrektor ROK-u  powiedział, że uroczyste podsumowanie konkursu historycznego doskonale wpisuje się w program radzyńskich obchodów Dni Żołnierzy Wyklętych i wyraził nadzieję, że w przyszłym roku podobna uroczystość również się odbędzie. Pani Dyrektor Ewa Grodzka zadeklarowała, że I LO i SPILO  będą kontynuować już tradycję i zaproponują młodzieży nowy temat konkursu. Najprawdopodobniej będzie to konkurs biograficzny poświęcony Augustowi Fieldorfowi ps. „Nil”. Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym temat konkursu brzmiał: „Rotmistrz Witold Pilecki - bohater najnowszej historii Polski”.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE