reklama
reklama

Poznaj "Białoruś - imperium kontrastów"

Opublikowano:
Autor:

Poznaj "Białoruś - imperium kontrastów" - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaRadzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” oraz Radzyński Ośrodek Kultury zapraszają miłośników podróży na spotkanie z Arturem Zygmuntowiczem, autorem książki „Białoruś imperium kontrastów”.
reklama

Publikacja jest jednocześnie reportażem, książką podróżniczą, zbiorem zabawnych anegdot oraz błyskotliwych obserwacji socjologicznych, do których materiał został zebrany przez autora podczas czterech podróży do tego kraju, w tym dwóch rowerowych. Spotkanie odbędzie się w piątek 16 października, w sali kameralnej Radzyńskiego Ośrodka Kultury, o godz. 18.00. Wstęp wolny. 

 

Podczas wydarzenia, odbywającego się w ramach 33. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami, obejrzymy niezwykłe zdjęcia, filmy, wysłuchamy dynamicznej opowieści okraszonej anegdotami o kraju którego w ogóle nie znamy. 

 

Na Białorusi wszystko jest godne uwagi, oprócz dość siermiężnej gastronomii, którą znamy z Polski czasów przemian. Białoruś to kraj, w którym prezydent w telewizji uczy, jak się prawidłowo zbiera ziemniaki, jeździ na łyżwach czy remontuje dworce, a podczas gospodarskich wizyt widowiskowo zwalnia z pracy urzędników lub dyrektorów państwowych przedsiębiorstw. Białoruś to nowoczesna, imponująca stolica i wsie, które niewiele zmieniły się od stu lat. Białoruś to jednocześnie sowiecki skansen z wszechobecnymi pomnikami Lenina, a nawet Dzierżyńskiego, i kraj z fantastycznymi obiektami sportowymi dostępnymi dla każdego, kto tylko chce trenować – od kajakarstwa po hokej. Białoruś to i nasza historia – Nowogródek Mickiewicza, Nieśwież Radziwiłłów, królewskie Grodno czy niesamowity Pińsk Kapuścińskiego. To przyroda Puszczy Białowieskiej i zaczarowane, dzikie Polesie z rozlewiskami Prypeci porównywanej z Amazonką. Białoruś to kraj, w którym „Czterech pancernych i psa” puszcza się w telewizji częściej niż w Polsce, a przeciętny Iwan lepiej zna polską literaturę niż przysłowiowy Kowalski. Białoruś to połączenie ognia i wody nie spotykane gdzie indziej.

reklama

 

Artur Zygmuntowicz urodził się w 1972 r. Przez dwadzieścia lat pracował w branży farmaceutycznej. W 2016 r. zadebiutował książką poświęconą Polsce Wschodniej „Ziemia o ludzkiej twarzy”, w której przełamuje stereotypowy obraz Polski Wschodniej i jej mieszkańców. Rok później ukazały się jego „Piłeczki w palcach żonglerów” – książka odsłaniająca kulisy funkcjonowania korporacji farmaceutycznych w Polsce. Jest też autorem książek o Białorusi i Gruzji – „Białoruś imperium kontrastów” (2018) i „Gruzja dla początkujących” (2019).

 

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama