Nowy budynek mieszkalny przy ul. Króla Kazimierza Jagiellończyka 6 C został dostrzeżony wśród 51 inwestycji budowlanych, które rywalizowały o Kryształowe Cegły w 11 kategoriach. W XIV edycji konkursu zorganizowanego przez Polskie Towarzystwo Mieszkaniowe Lublin oceniano obiekty z Polski, Białorusi i Ukrainy. Budynki wizytowała międzynarodowa kapituła złożona z architektów. Eksperci odwiedzili każdy z nich i wybrali najlepsze. Zdecydowana większość to inwestycje w Lublinie, we Lwowie, na Białorusi. Radzyń pojawia się obok Włodawy w kategorii: Budynki Mieszkalne Niskobudżetowe. Gala wręczenia nagród odbyła się 14 grudnia, dwa tygodnie po tym, jak oddano blok do użytku.
Nowocześnie
- Sukces ma wielu ojców. Wybudowanie tego bloku było możliwe dzięki dobrej współpracy z miastem, które pomogło nam przy rozwiązaniu problemów technicznych, ale także dzięki architektom, którzy potrafili nasze sugestie przelać na papier. Stworzyli projekt, którego oczekiwaliśmy - mówi Zbigniew Ostapowicz, prezes spółdzielni. Nowy, przykuwający oko blok, to 45 mieszkań. Najmniejsze ma 33 metry kwadratowe, największe 73 metry. Niespodzianką w Radzyniu jest to, że ma windę. Pierwsza winda w bloku, a więc historyczna. Dla każdego mieszkania jest przypisana piwnica. Pomieszczenia mają od 3 do 16 metrów kw. A także przestronny parking na samochody. Budynek w formie dwóch punkowców połączonych wspólną klatką schodową jest wyposażony w stację uzdatniania wody i fotowoltaikę.
Nagroda za niskie koszty
Jeszcze spływają ostatnie faktury, ale jak zapewnia prezes Ostapowicz, koszt metra kwadratowego nie przekroczy trzech tys. zł, a czynsz będzie na poziomie innych mieszkań w Radzyniu. Jak udało się osiągnąć to, że ceny nie są wyśrubowane, chociaż punktowce są wygodne i z nowoczesnymi rozwiązaniami? - Już po wręczeniu nagród, w luźniejszej atmosferze podczas kolacji, podszedł do mnie jeden człowiek z nadzoru budowlanego i zapytał: - Jak wy żeście to zrobili? Za taką cenę taki blok? Odpowiedziałem: - Normalnie. Bez pazerności - mówi Ostapowicz. I tłumaczy: - Mieliśmy wyobrażenie tego budynku, a z doświadczenia wiemy, że najbardziej podrażają koszty klatki schodowe. Dlatego wybudowanie dwóch punktowców połączonych wspólną klatką okazało się bardzo dobrym pomysłem.
Ludzie czekają na mieszkania
Spółdzielnię cieszy sukces, ale nie spoczywa na laurach. W przyszłym roku planuje wybudować ponad 30 garaży (obok bloku), planuje też następne inwestycje. - Mamy już ok. 135 podań na mieszkania, których jeszcze nie wybudowaliśmy, których nawet nie mamy jeszcze w planach, zainteresowanie jest tak duże - tłumaczy prezes RSM. A dzierżąc w dłoni "Kryształową Cegłę" za blok na Jagiellończyka, zapewnia: - Następny będzie jeszcze ładniejszy.