reklama

Preumowa podpisana, Radzyń musi złożyć wniosek do 20 marca 2020 r.

Opublikowano:
Autor:

Preumowa podpisana, Radzyń musi złożyć wniosek do 20 marca 2020 r. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaDziś, na placu Wolności przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego: marszałek Jarosław Stawiarski oraz wicemarszałek, Dariusz Stefaniuk podpisali z burmistrzem Radzynia, Jerzym Rębkiem preumowę na dofinansowanie rewitalizacji centrum miasta i pałacu Potockich, opiewających na kwotę 22 milionów. Wkład miasta, rozłożony na trzy lata, ma wynieść 5-6 milionów. Urząd ma czas do 20 marca przyszłego roku na złożenie poprawnego wniosku. Obecny wicepremier Jacek Sasin zdradził plany, konsultowane z Ministerstwem Kultury, by w pałacowych wnętrzach stworzyć Muzeum Kultury Sarmackiej. - Oczywiście, żeby nie było tak wesoło i różowo to jest dopiero preumowa, miasto do 20 marca musi złożyć kompletną dokumentację, ale jest wpisany na listę obiektów poza konkursowych. Jeśli tylko złoży poprawny wniosek, będzie uwzględniony, bo te pieniądze są przewidziane, zabukowane dla Radzynia - podkreślił marszałek. 

Przed rokiem, 5 września środowisko radzyńskie zostało poinformowane, że nie uzyskamy  dotacji na rewitalizację centrum miasta i pałacu Potockich. Taką decyzję podjął ówczesny marszałek województwa lubelskiego, Sławomir Sosnowski. Jest to o tyle niezrozumiałe, że podejmowane działania były niezgodne z prawem - tak ocenił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie. Ale czasy zmieniły się, przyszła dobra zmiana. Przyszli ludzie, którzy potrafili docenić starania samorządu radzyńskiego, otwarci na współpracę. 

- przypomniał starania o dofinansowanie Rębek.

"Jeśli to Rębek, Rębkowi nie damy"

Zarząd Województwa postanowił jeszcze raz przyjrzeć się zabytkowi. W maju, podczas wizyty prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, zadeklarowałem że pomożemy odbudować perłę architektury rokokowej. Marszałek nie przekazał pieniędzy, bo stał za tym burmistrz Jerzy Rębek. Państwo z innych partii politycznych wszystko traktują politycznie. Dla nich nie liczy się fakt, że Radzyń może być słynny z pałacu. Mogą przyjechać turyści, że można ożywić to miasto. 

Okazuje się, że można znaleźć pieniądze. Ta liczba jest imponująca, ale i tak nie wystarczy na pełne zrewitalizowanie pałacu. Obiecuję, że damy radę przywrócić pałac do świetności, jak za czasów Potockich.

- powiedział marszałek województwa lubelskiego, Jarosław Stawiarski

-Ten sukces ma wielu ojców. Najpierw był protest burmistrza, działania naszych parlamentarzystów. To sukces mieszkańców. W tych pieniądzach, które my jako województwo przekazujemy, chcemy przeznaczyć na jedną z najważniejszych inwestycji Lubelszczyzny, zawierają się środki budżetu państwa. - mówił wicemarszałek województwa, Dariusz Stefaniuk. 

Burmistrz poprosił o patronat nad przedsięwzięciem wicepremiera, Jacka Sasina.

"Niech mieszkańcy Radzynia pamiętają tę lekcję"

-Władzom i mieszkańcom Radzynia gratuluję determinacji, uporu. Panu burmistrzowi - niezłomności, wygrał sprawy w sądach. Doprowadził do szczęśliwego końca. Jeśli dobrze widzę, dostał dwa razy więcej. - powiedział senator Grzegorz Bierecki. - Radzyń mógł dostać środki ponad rok temu, szkoda tego czasu. Ciesząc się z tego sukcesu, pamiętajmy kto i dlaczego sprawił tę przykrość mieszkańcom Radzynia, całego regionu. Wkrótce ten pałac odżyje. Z panem premierem rozmawiałem o programie dla tego pałacu.

Muzeum Kultury Sarmackiej

Nową koncepcję dla funkcjonowania zabytku przedstawił wywołany przez senatora, wicepremier Jacek Sasin.

- To wielka chwila, zaczynamy pisać nową kartę w historii Radzynia i regionu. Ten pałac to jedyna w takiej skali zachowana rezydencja magnacka - wizytówka dawnej, szlacheckiej Rzeczypospolitej, centrum życia politycznego i kulturalnego. Dobra współpraca miedzy rządem a samorządem gwarantuje sukces.

Moim marzeniem, pana senatora jest to, by przywrócić dawną świetność pałacu w wewnętrznym wymiarze. Chcielibyśmy, żeby powstało tutaj wspaniałe, nowoczesne Muzeum Kultury Sarmackiej. Byśmy mogli przypomnieć te wspaniałe karty z historii Radzynia. Rozmawiamy z premierem Glińskim (ministrem kultury), to są bardzo dobre,  obiecujące rozmowy. Mam nadzieję, że to wspólne marzenie wkrótce się spełni. 

Sasin powiedział o kilkuletniej perspektywie powstania wspaniałego centrum, magnesu ściągającego ludzi do Radzynia. Wygodne dotarcie ma zapewnić budowana autostrada A2. - Chcemy takie miasta przywracać polskiej, europejskiej świadomości. Chcemy inwestować w takie miejsca, chcemy, żeby one szybko się rozwijały. To początek wielkiego skoku cywilizacyjnego Radzynia i tego regionu.

-Sympatia sympatią, ale biznes is biznes.Skoro kandydują panowie z tego regionu, to liczymy, że my też mamy biznes, żeby wybrać tych przedstawicieli, bo obiecali nam piękne, wielkie muzeum tradycji szlacheckiej. Namawiam państwa, żebyśmy mieli wiarygodnych przedstawicieli - dodał, zwracając się do kandydatów w jesiennych wyborach parlamentarnych, poseł Janusz Szewczak. 

-Jesteśmy tego warci -   dopowiedział wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

W słowach podziękowania, burmistrz miasta powiedział: Deklaruję, że środki nam przekazane zostaną wykorzystane zgodnie z przeznaczeniem. Tak, aby to hasło, z którym występowaliśmy było ciągłe aktualne: jesteśmy dumni z Radzynia! 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE