reklama

Profilaktyka HPV

Opublikowano:
Autor:

Profilaktyka HPV - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaMiasto Radzyń Podlaski już po raz kolejny dołączyło do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce.

Szanowni Rodzice i Opiekunowie!    

Miasto Radzyń Podlaski już po raz kolejny dołączyło do grupy samorządów, które aktywnie wspierają profilaktykę nowotworową w Polsce poprzez sfinansowanie szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), odpowiedzialnemu za powstawanie raka szyjki macicy, raka sromu, raka pochwy, raka odbytnicy oraz brodawek płciowych.  

W ramach realizacji Programu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy w roku 2017 rozpoczynamy poprzedzone działaniami edukacyjnymi szczepienia ochronne przeciwko HPV u dziewcząt z rocznika 2007, które są zameldowane na terenie Miasta Radzyń Podlaski. Decyzję o realizacji programu podjęto na podstawie rekomendacji specjalistów, światowych i polskich towarzystw medycznych, w tym Światowej Organizacji Zdrowia oraz zaleceń Ministerstwa Zdrowia. Koszt szczepień w całości zostanie pokryty z budżetu Miasta Radzyń Podlaski.  

Dnia 07 grudnia 2017 r. godz. 18:00 w Urzędzie Miasta w Radzyniu Podlaskim, ul. Warszawska 32 (parter) odbędzie się spotkanie edukacyjne dla Rodziców i dzieci z rocznika 2007 na temat chorób wywoływanych przez wirusa HPV i metodach walki z nim.

Spotkanie poprowadzi dr n. med. Małgorzata Oniszczuk z Kliniki Ginekologii i Onkologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku

Podczas tego spotkania będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat wirusa HPV oraz metodach profilaktyki przeciw chorobom przez niego wywoływanym.

Wirus HPV odpowiada za zmiany przednowotworowe i nowotworowe na błonach śluzowych narządów płciowych i innych okolic ciała. W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości rakiem, który dotyka kobiety. W Polsce rak szyjki macicy zabija ok. 5 Polek dziennie – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie.

Wirus HPV jest również odpowiedzialny za zmiany przednowotworowe i nowotworowe pochwy oraz sromu, jak również brodawki zewnętrznych narządów płciowych (tzw. kłykciny kończyste). Zakażeniu wirusem można zapobiegać wykonując szczepienia ochronne. Istotne jest, by szczepienia zostały wykonane jak najwcześniej, najlepiej przed inicjacją seksualną.

Bezpieczeństwo i skuteczność stosowanej szczepionki były poddane ocenie podczas wieloletnich badań klinicznych. Szczepionka nie zawiera żywego materiału biologicznego, więc nie może sama doprowadzić do zakażenia. Szczepionka pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirus, zanim dojdzie do pełnej infekcji oraz prowadzi do powstania pamięci immunologicznej zapobiegając rozwojowi objawów po zakażeniu.

Szczepionka zapobiega zakażeniom typami wirusa HPV 16 i 18, jak również chroni krzyżowo przed 10 innymi z grupy onkogennych HPV: 31, 33, 35, 39, 45, 51, 52, 56, 58, 59. Ponadto szczepionka chroni przed występowaniem brodawek płciowych powodowanych przez typy HPV 6 i 11.

Pełen cykl szczepień obejmuje domięśniowe (w ramię) podanie 3 dawek szczepionki w czasie 6 miesięcy.

Realizatorem programu wyłonionym w drodze konkursu jest:

NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego „DORMED"s.c

ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 17

Radzyń Podlaski, tel.: 83 352 61 45

Udział Państwa córki w programie wymaga, tak jak i w przypadku innych szczepień, Państwa zgody i poprzedzony będzie konsultacją medyczną lekarza uprawnionego do prowadzenia szczepień profilaktycznych. Aby przystąpić do programu szczepień niezbędna będzie pisemna zgoda rodzica/opiekuna

Linki do stron o tematyce HPV:

Profilaktyczne szczepienia przeciwko HPV dofinansowane ze środków budżetu Miasta Radzyń Podlaski

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE