Reklama

Reklama

Promocja książki "Kolejarze z Wileńszczyzny" Dominiki Leszczyńskiej

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Promocja książki "Kolejarze z Wileńszczyzny" Dominiki Leszczyńskiej - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza w najbliższy piątek, 24.06 o godz. 17.00 na wieczór promocyjny radzynianki Dominiki Leszczyńskiej - "Kolejarze z Wileńszczyzny".

Reklama

Książka ukazała się na rynku pod koniec listopada 2021 r.

Ukazanie się publikacji było zwieńczeniem kilkuletnich prac badawczych, kwerend i rozmów ze świadkami, które Autorka odbywała również w trudnym czasie pandemii. Dopełnienie wydawnictwa planszą pamiątkową zwaną „Portretem zbiorowym kolejarza kresowego” było możliwe dzięki włączeniu się w przedsięwzięcie potomków kolejarzy, którzy odpowiedzieli na  apele Stacji Muzeum i nadesłali skany pamiątek rodzinnych.

Drugie wydanie zostało znacząco rozszerzone o kolejne fotografie pochodzące ze zbiorów prywatnych, zgromadzone przez autorkę na przełomie 2021 i 2022 roku w ramach akcji tworzenia muzealnego archiwum kolejarza kresowego.

Publikacja „Kolejarze z Wileńszczyzny” została napisana w konwencji reportażu, w oparciu o prawdziwe losy kilku kolejowo-kresowych rodzin przełomu XIX i XX wieku: spolszczonych Podleckisów (Podoleckich), Jałowieckich, „do których poł Litwy należało”, ostatniego dyrektora kolei wileńskich inż. Wacława Głazka oraz krewnych zegarmistrza kolejowego Piotra Montrymowicza-Żakowicza. Powyższe narracje uzupełniają literackie miniatury z życia pracowników dróg żelaznych rozmaitych szczebli, od Wilna i Nowoświęcian po Czortków i Stanisławów – gromadzone przez autorkę na przestrzeni 2021 i w pierwszych miesiącach 2022 roku. Są one niczym puzzle, elementy układanki traktującej o codzienności na Kresach Wschodnich. Punktem kulminacyjnym niemal wszystkich narracji jest powojenna ekspatriacja – o niej też jest ta książka.

Kolejarzy z Wileńszczyzny docenią  osoby zainteresowane tematyką kresową, z Kresów pochodzące, jak i miłośnicy kolei – wszyscy lubiący dobrą literaturę. Dodatkowe atuty publikacji to elegancka, wysmakowana szata graficzna oraz unikatowa ikonografia (w większości nigdy wcześniej nie publikowana). „Kolejarzy z Wileńszczyzny” dopełnia ilustrowany katalog wystawy Portret zbiorowy kolejarza kresowego, zorganizowanej w siedzibie Stacji Muzeum w listopadzie 2021 roku i prezentowanej w Galerii Wagon.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy