„Trzy wieki rodziny Levittoux w Polsce” Macieja Załuskiego to niezwykła opowieść rodzinna. Opowieść daleko wykraczająca poza przedstawienie biografii przodków, książka bowiem jest próbą ukazania losów rodu Levittoux na tle dziejów Polski. Publikacja składa się z jedenastu rozdziałów. Każdy z nich to oddzielna historia, która przybliża nie tylko osoby, ale również epokę, w której przyszło im żyć. Ponieważ historia dotyczy czasów zaborów, I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego oraz wydarzeń związanych z II wojną światową, czytelnik znajdzie tu historie, które ukazują losy polskich rodzin, spiskowców czasów niewoli, żołnierzy okresu II wojny światowej, więźniów Starobielska i oflagu, ale także losy ich najbliższych, ich życie w czasach pokoju oraz podczas wojny.
Opowieść autor zaczyna od Piotra Levittoux, „francuskiego pradziada”, który przybył na ziemie polskie z wojskiem Napoleona.
Książka powstała w oparciu o źródła archiwalne oraz wspomnienia i życiorysy członków rodziny Levittoux. Została napisana dla żyjących członków rodziny i przyszłego pokolenia, jest wartościową pozycją, opartą o bardzo gruntowną i żmudną kwerendę źródłową, wzbogaconą licznymi fotografiami z rodzinnych zbiorów.
Spoczywają na radzyńskim cmentarzu
Dla osób poszukujących własnych korzeni publikacja może być przykładem i inspiracją, dla zainteresowanych historią – lekcją i dodatkowym źródłem jej poznania. Odkrywcy i miłośnicy historii lokalnej, w tym radzyńskiej znajdą tu szereg informacji, przez lata bowiem przedstawiciele rodu Levittoux związani byli z Lubelszczyzną, w tym z Radzyniem i na radzyńskim cmentarzu spoczywają ich szczątki.
Publikacja dostępna jest w czytelni Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim. Gorąco polecamy lekturę i zapraszamy do archiwum.
Zob. również: https://exemplum.pl/our-collections/our-collections-2/
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.