Reklama

Reklama

Przedstawiciele rodu Levittoux byli związani z Radzyniem

Opublikowano: 3 marca 2021 12:41
Autor: Jakub Hapka

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Z pewnością wielu z nas zadaje sobie pytanie, jakimi ludźmi byli nasi przodkowie, czym się zajmowali, i jak upłynęło im życie. Dokumenty, do których można dotrzeć pomagają przybliżyć kilka faktów z życia. Daty urodzenia, zgonów, zawód, stan majątku, koligacje rodzinne. To jedynie zarys wiedzy na temat rodziny. Obraz ubogacają wspomnienia i relacje zapamiętane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Takich jednak nie ma zbyt wiele. Im więcej można dopisać do historii rodzinnej, tym większa radość i satysfakcja. Jak wiele wymaga to jednak pracy, poszukiwań i szczęścia wie każdy genealog.

Reklama

„Trzy wieki rodziny Levittoux w Polsce” Macieja Załuskiego to niezwykła opowieść rodzinna. Opowieść daleko wykraczająca poza przedstawienie biografii przodków, książka bowiem jest próbą ukazania losów rodu Levittoux na tle dziejów Polski. Publikacja składa się z jedenastu rozdziałów. Każdy z nich to oddzielna historia, która przybliża nie tylko osoby, ale również epokę, w której przyszło im żyć. Ponieważ historia dotyczy czasów zaborów, I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego oraz wydarzeń związanych z II wojną światową, czytelnik znajdzie tu historie, które ukazują losy polskich rodzin, spiskowców czasów niewoli, żołnierzy okresu II wojny światowej, więźniów Starobielska i oflagu, ale także losy ich najbliższych, ich życie w czasach pokoju oraz podczas wojny.

Opowieść autor zaczyna od Piotra Levittoux, „francuskiego pradziada”, który przybył na ziemie polskie z wojskiem Napoleona.

 

Książka powstała w oparciu o źródła archiwalne oraz wspomnienia i życiorysy członków rodziny Levittoux. Została napisana dla żyjących członków rodziny i przyszłego pokolenia, jest wartościową pozycją, opartą o bardzo gruntowną i żmudną kwerendę źródłową, wzbogaconą licznymi fotografiami z rodzinnych zbiorów.

 

Spoczywają na radzyńskim cmentarzu

Dla osób poszukujących własnych korzeni publikacja może być przykładem i inspiracją, dla zainteresowanych historią – lekcją i dodatkowym źródłem jej poznania. Odkrywcy i miłośnicy historii lokalnej, w tym radzyńskiej znajdą tu szereg informacji, przez lata bowiem przedstawiciele rodu Levittoux związani byli z Lubelszczyzną, w tym z Radzyniem i na radzyńskim cmentarzu spoczywają ich szczątki.

 

Publikacja dostępna jest w czytelni Archiwum Państwowego w Lublinie Oddział w Radzyniu Podlaskim. Gorąco polecamy lekturę i zapraszamy do archiwum.

Zob. również: https://exemplum.pl/our-collections/our-collections-2/

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.