Wydana przez Powiat Radzyński publikacja prezentuje sztukę renesansu lubelskiego na przykładzie kościołów Trójcy Św. w Radzyniu Podlaskim i Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Czemiernikach. Współwydawcami są dwie, historycznie ze sobą powiązane parafie.
- Dzisiaj najbardziej ceniona jest aktywność. To wyznacznik funkcjonowania każdej instytucji, my zaś mamy bardzo aktywnych księży w skali całego powiatu: proboszcza parafii św. Trójcy ks. Andrzeja Kieliszka oraz proboszcza parafii w Czemiernikach ks. Jerzego Latawca. Ich pomysły mogę przyrównać do inwestycyjnego ADHD - żartował na początku spotkania starosta Lucjan Kotwica, przypominając szereg wydarzeń, które w ostatnich kilku latach stały się ich udziałem. To m.in. prestiżowa nagroda Laur Konserwatorski 2016 dla świątyni w Czemiernikach, czy podjęcie badań archeologicznych nad kryptami pod radzyńską świątynią przez naukowców Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu.
Powiat dołożył swoją cegiełkę, by wiedzę o radzyńskich perłach renesansu lubelskiego usystematyzować, pokazać w pełnej krasie, opisać szczegółowo z podkreśleniem i wyliczeniem detali i zawrzeć w podręczniku. Wizyta z nim w ręku, to ponowne odkrywanie naszych świątyń. Autorem tekstu jest niezrównany Piotr Hapka, który przyznał, że mimo iż wydawać się mogło, że wie o naszych świątyniach wiele, praca nad przewodnikiem i jego zaskoczyła. Odkryciem jest m.in. niemal pewność, że autorem portali w Czemiernikach jest rzeźbiarz Łukasz Retino z Lugano, pracujący przy restauracji Wawelu na początku XVII w. Wybitny regionalista dziękował na spotkaniu wszystkim, których wiedza przyczyniła się do powstania przewodnika. To m.in. konserwator zabytków Dorota Dzięga, Joanna Bylicka kierownik archiwum oraz historyk Marian Mazurek,autor wielu opracować i monografii dotyczących historii Czemiernik. Autor dziękował również fotografom, którzy udostępnili swoje zdjęcia, m.in. Markowi Jeżowskiemu, Tomkowi Młynarczykowi. Przewodnik w cenie 2 5 zł (oprawa twarda) i niższej w oprawie miękkiej jest do nabycia w parafiach.