Niektóre osoby przyniosły pamiątki - zdjęcia z czasów, gdy w starym dworku i czworakach mieściła się szkoła. Inne osoby rozpoznawały się na tych starych fotografiach. Goście wymieniali się wspomnieniami oraz opowieściami, a integracja przy ognisku trwała do późnego wieczora.
Projekt jest międzypokoleniowym działaniem poświęconym wsi Sobole, skupiającym się na jej tożsamości i historii. Z jednej strony koncentrujemy się na wydarzeniach historycznych (jak przypadające w 2018 r. 600 lecie pierwszej wzmianki o wsi, znajdującej się w dokumencie biskupa Wojciecha Jastrzębca), próbując je zebrać i opisać, z drugiej stawiamy na pamięć miejsca przechowywaną w formie historii mówionej oddając głos mieszkańcom Soból w różnym wieku.
Skupiamy się na opowieściach ludzi mieszkających w Sobolach lub stąd pochodzących, jednocześnie na równi traktując historie dziecięce, jak i narracje ludzi dorosłych i seniorów. Celem projektu jest zwiększenie integracji mieszkańców wsi, pogłębienie wiedzy historycznej i poczucia silnej tożsamości związanej z miejscem oraz wpisanie tej narracji w szerszą perspektywę parafii, gminy, powiatu i województwa
- informuje Małgorzata Rygalik, prezes zarządu Fundacji Sobole.
Efektem prac będzie wydawnictwo zbierające opowieści mieszkańców, mapa wytyczająca topografię osobistych historii oraz ważnych wydarzeń i miejsc związanych z Sobolami, jak również działanie artystyczne sytuujące się na granicy teatru i sztuk wizualnych (wystawa połączona ze spacerem) w przestrzeni wsi.
Całość poprzedzona zostanie cyklem warsztatów i nieformalnych spotkań prowadzonych przez artystów Magdalenę i Ludomira Franczaków, skierowanych do mieszkańców w różnym wieku, które zbiorą opowieści, opracują je w formie pisanej i plastycznej oraz doprowadzą do przygotowania publikacji i wydarzenia wernisażowego.
Na każdym etapie projektu mieszkańcy będą włączeni w jego tworzenie na równych prawach z prowadzącymi.