Z jednej strony koncentrowaliśmy się na wydarzeniach historycznych (jak przypadające w 2018 r. 600 lecie pierwszej wzmianki o wsi, znajdującej się w dokumencie biskupa Wojciecha Jastrzębca), próbując je zebrać i opisać, z drugiej postawiliśmy na pamięć miejsca przechowywaną w formie historii mówionej oddając głos mieszkańcom Soból w różnym wieku. Skupiliśmy się na opowieściach ludzi mieszkających w Sobolach, lub stąd pochodzących, jednocześnie na równi traktując historie dziecięce, jak i narracje ludzi dorosłych i seniorów.
- mówią organizatorzy, Małgorzata i Tomasz Rygalikowie.
Celem projektu jest zwiększenie integracji mieszkańców wsi, pogłębienie wiedzy historycznej i poczucia silnej tożsamości związanej z miejscem oraz wpisanie tej narracji w szerszą perspektywę parafii, gminy, powiatu i województwa. Cykl warsztatów i nieformalnych spotkań, skierowanych do mieszkańców w różnym wieku, poprowadzony został przez artystów Magdalenę i Ludomira Franczaków, którzy zebrali opowieści oraz zdjęcia i pamiątki, a następnie opracowali je w formie pisanej i plastycznej na potrzeby publikacji oraz wydarzenia wernisażowego.
Na każdym etapie projektu mieszkańcy byli włączeni w jego tworzenie na równych prawach z prowadzącymi.
Efektem projektu jest wydawnictwo zbierające opowieści mieszkańców, mapa wytyczająca topografię osobistych historii oraz ważnych wydarzeń i miejsc (również tych już nieistniejących) związanych z Sobolami, oraz wystawa podsumowująca działania. Publikacja zawiera także obszerny esej historyczny dr Krzysztofa Czubaszka, specjalisty w dziedzinie historii tego regionu.
Projekt w ramach realizacji grantu pt. „Sobole - nasze miejsce. Historie międzypokoleniowe.” przyznanego fundacji Sobole przez LGD Zapiecek.