Tomek Michniewicz - podróżnik znany z telewizji TTV, radiowej Trójki, czy wspomnianej audycji „W drogę!" emitowanej w Radiu Zet, autor czterech bestsellerowych książek podróżniczych, był bohaterem 21. edycji „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami". Po odsłonięciu swojej tabliczki na Placu Wolności przyznał: - Ogromnie dziękuję, to jest wielki zaszczyt, będę musiał do listy swoich wyróżnień dopisać „laureat tabliczki w Radzyniu Podlaskim". Nie wiem czy państwo zdają sobie sprawę ale Radzyń Podlaski jest mocno rozpoznawalny w naszym świecie podróżników. Niedźwiedzia łapa to jest wasz symbol w naszej społeczności. Pierwszy raz w życiu jestem w waszym mieście, ale na pewno nie ostatni.
Na spotkaniu w I Liceum Ogólnokształcącym z reporterską swadą wystąpił z prelekcją: „Świat równoległy. O tym, jak bardzo wierzymy w fikcję". To zbiór refleksji i wiedzy, którą zdobył jako zawodowy podróżnik. Jak sam mówił, w drodze spędza pół roku w roku i przekonał się, że ludzie zazwyczaj podróżują nie po to, żeby poznać i zrozumieć świat, tylko po to, żeby utwierdzić się w przekonaniu, że on wygląda tak, jak go sobie wyobrażamy, jakim go zapamiętaliśmy z książek, telewizji, a często ze stereotypowych i krzywdzących przekazów. Tymczasem świat jest .... Inny. I żeby go poznać naprawdę, nie warto ufać informacji, którą kupujemy ,,w minutę". – Każda kolejna wyprawa utwierdza mnie w przekonaniu, że istnieją dwa równoległe światy. Jeden – który wszyscy mamy w głowach, wdrukowywany nam przez lata. Drugi – ten rzeczywisty – mówił podróżnik. Swoje spostrzeżenia zawarł w książce ,,Świat równoległy". To zbiór ośmiu reportaży z różnych kontynentów. Wszystkie o ludziach i miejscach, które wydaje nam się, że znamy. Wydaje nam się – podkreśla Tomek Michniewicz, po czym dodaje: – Po pokonaniu tysięcy kilometrów i poznaniu dziesiątek osób powstała książka zmuszająca do refleksji nad tym, jak złudna potrafi być nasza wiedza o świecie.
Tą wiedzę budują też media. – Ja sam jestem częścią tego przemysłu – potwierdzał. Dzisiaj informacja jest interesująca dla mediów jakieś dwie i pół godziny. Sprzedaje się najlepiej – strach. Newsy o zagrożeniu, kataklizmie, islamie. – To są wielkie kłamstwa – mówił. Produkt na potrzeby mediów. Podpis pod zdjęcie, którego nikt nie jest w stanie zweryfikować. - Nigdy nie czułem się tak dobrze w podróży, jak w Pakistanie, gdzie trwa krwawa wojna domowa między muzułmanami, a muzułmanami. Ale to jest ich sprawa. Oni terrorystów – prawdziwych, boją się tak samo jak my. Mają podobne kłopoty dnia codziennego, troski, a gościnności Polacy mogliby się uczyć od nich – to jedno z jego wspomnień.
Koniec spotkania wieńczyło tradycyjne wręczenie karykatury autorstwa Przemysława Krupskiego. Jeszcze żaden obdarowany tak się nie ucieszył z dzieła. - Wyglądam jak Etiopczyk – mówił rozbawiony. Gość Radzynia Podlaskiego został również uhonorowany medalem podróżnika. Medal otrzymała również dyrektor I LO Ewa Grodzka, jako podziękowanie ze pomoc w organizacji Spotkań.
Na 21. edycję „Radzyńskich Spotkań z Podróżnikami" zaprosił Burmistrz Radzynia Podlaskiego Jerzy Rębek, a także organizatorzy: Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik", Radzyński Ośrodek Kultury oraz Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne PTTK nr 21 przy I LO w Radzyniu Podlaskim. Sponsorami wydarzenia byli: firma dr Gerard, Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Radzyniu Podlaskim.
"My musimy być tacy fafarafa" – czyli trochę o Tomku:
Tomek Michniewicz – urodził się 31 maja 1982 r. Podróżnik, dziennikarz, reportażysta, fotograf, organizator ekspedycji. W podróży spędza często połowę roku. Odwiedził ponad 50 krajów, niektóre z nich wielokrotnie.
Autor programu „Inny świat" w telewizji TTV, audycji „W drogę!" w Radiu Zet (a wcześniej „Reszty świata" w Jedynce i „Trójka Przekracza Granice" w Trójce) oraz założyciel projektu Manufaktura Podróży. Publikuje w największych polskich mediach, zajmuje się sprawami międzynarodowymi i różnicami międzykulturowymi. Laureat czterech statuetek na festiwalu sztuki mediów i podróży Mediatravel, nominowany do Kolosów i nagrody National Geographic „Traveler".
Mieszkał z Pigmejami Baka w ich szałasach pośrodku lasu deszczowego na pograniczu kongijsko-kameruńskim. Eksplorował dżungle północnego Laosu, badając rytuały magiczne i kulturę szamańską plemion Akha, Khamu i Lantan, a w Kambodży we współpracy z organizacją Heritage Watch tropił handlarzy dzieł sztuki z XII w. Rozbił kongijsko-zambijski gang przemytników kości słoniowej. Jako jedyny Polak został wpuszczony na pokład łodzi najsłynniejszej firmy poszukującej skarbów – Fisher's Treasures. Spędził bez ochrony cały dzień w więzieniu San Quentin przeznaczonym dla najgroźniejszych przestępców. Regularnie organizuje wyprawy na Saharę, do afrykańskiego buszu i do równikowych dżungli. Przepłynął najtrudniejszą rzekę raftingową na świecie – Zambezi. Nurkował z żarłaczami białymi i żarłaczami tępogłowymi, eksplorował pieszo Deltę Okavango i park narodowy Mana Pools w Zimbabwe, łapie węże, podchodzi dzikie słonie i nieustannie schodzi z utartego szlaku.
Doświadczenie zdobyte podczas wypraw i ekspedycji wykorzystuje przy realizacji projektów medialnych i coachingowych. Jest cenionym mówcą motywacyjnym. Prowadzi szkolenia z wyznaczania i realizowania celów, wystąpień publicznych, relacji z mediami oraz umiejętnego działania w kryzysie i pod wpływem emocji.
Autor czterech bestsellerowych, nagradzanych reportaży książkowych: „Samsara. Na drogach, których nie ma" (książka w wersji elektronicznej została uznana za pierwszą polską książkę multimedialną), „Gorączka. W świecie poszukiwaczy skarbów", „Swoją drogą. Opowieści o trzech podróżach po inne życie" i „Świat równoległy. Reportaże o ludziach i miejscach, które wydaje nam się, że znamy".