Mimo obiektywnych trudności zrealizowany został nurt edukacyjno-warsztatowy. Uratowano klimat i radość bycia razem – na scenie, na widowni i w antraktach. Było to inne wydarzenie niż wszystkie dotychczasowe. Organizatorzy sprostać musieli i przyjąć na siebie obowiązek odpowiedzialności za bezpieczeństwo wszystkich uczestniczących, a także odpowiedzialności za uchronienie podstawowych „wyżynowych” wartości.
Teatr STRASZYDEŁKA i Teatr Poezji ŁOK został po raz kolejny zaproszony do Rudki.
W programie WYŻYNY znalazły się teatry i spektakle:
Teatr OKO „Złodziejka”,
Teatr OKO „Ja i Karakuliambro”,
Teatr STRASZYDEŁKA „De'Forma” w wykonaniu Julii Sposób
„Ja... Siostra Fridy” w wykonaniu Natalii Dyjak,
Teatr Poezji ŁOK „Okruchy Poetyckie”,
Nastaya Miedviedieva „MOJA GRA”,
Teatr NOTOCO „Ciała”,
Teatr Groch „DESPEKT”,
Adam Sokolniki „Lęk Paranoika”,
Przemysław Gąsiorowicz „Gombrotypy”,
Social Maszyna „More(A)more Baby”,
MMS Impro „NieWielka Improwizacja”,
Latający Teatr Kantorowi „WAŻNE OKNO. Hommage dla Marii Stangret”.
Monodram Julii Sposób i etiuda Natalii Dyjak zostały przyjęte bardzo ciepło przez festiwalową publiczność a instruktorzy nie szczędzili słów uznania na temat treści i formy straszydełkowych spektakli. Treści ulańskich propozycji teatralnych wpisały się w kanon wartości przedstawianych na tegorocznej WYŻYNIE.
W tak krótkim czasie trwania i przy napiętym programie teatralnym znalazło się także miejsce dla trzech intensywnych warsztatów, które poprowadzili:
- Lesja Szulc, Goleniów „Warsztaty wokalne”;
- Marek Kościółek, Maszewo „Warsztaty teatralne”;
- Damian Grzywna, Świerże/Ruda-Huta „Bezpieczny Balet - Warsztaty Krav Maga.”
Uczestnicy odbyli także wycieczkę do Chełma i zwiedzili „PODZIEMIA KREDOWE”, spotkali „Ducha Bielucha”, który obiecał spełnić marzenia… niewątpliwie wielu marzy o tym, aby pandemiczna sytuacja się unormowała, aby być zapraszanym do Rudki jeszcze nie jeden raz!
"Straszydełka" dziękują Marcinowi Woszczewskiemu, który jest od lat twarzą Ogólnopolskich Festiwali Teatrów i Monodramistów „WYŻYNA TEATRALNA”. Jako Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie oraz założyciel Teatru OKO i MMS impro odczuwa najlepiej potrzebę spotkań teatralnych i potrafi włączyć w ich realizację władze Gminy Ruda-Huta, pracowników GOK i lokalnych społeczników.
Dzięki takim postawom czują się w Rudce jak wśród przyjaciół… ludzi i przyjaciół sztuki teatru.