reklama

Wczorajszy ARCUS, czyli wał szkwałowy w dolnej części chmury burzowej Cumulonimbus

Opublikowano:
Autor:

Wczorajszy ARCUS, czyli  wał szkwałowy w dolnej części chmury burzowej  Cumulonimbus - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

KulturaPublikujemy fotografie wczorajszej dramaturgii nieba. Za udostępnienie dziękujemy autorowi Jarosławowi Stefaniakowi. Późnym popołudniem w święto Bożego Ciała przez radzyńskie przeszła burza, a zapowiadało ją niezwykłe zjawisko atmosferyczne. Dzięki radzyńskiej nauczycielce geografii Małgorzacie Bogusz  wiemy jak to zjawisko się nazywa. - To arcus, piękne, ale niebezpieczne zjawisko - tłumaczy. Dodaje, że sama znała do tej pory arcus tylko z atlasów chmur.  Jarosław Stefaniak zdjęcia wykonał  w Żabikowie (patrząc w kierunku Radzynia) ok. godz. 19.40-20.00, kilka minut przed burzą. Na zdjęciach widać, jak burza nadciąga. 

W klasyfikacji według Światowej Organizacji Meteorologicznej  w wersji skróconej Międzynarodowego atlasu chmur, arcus należy do kategorii zjawiska szczególne i chmury towarzyszące . 

Cytując Wikipedię:

arcus (arc) (łac. łuk, arkada, sklepienie)[1], pol. wał szkwałowy, ang. shelf cloud)[2] – szczególna forma chmury przypominająca poprzecznym przekrojem swego czoła poziomy klin lub taran. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej, zazwyczaj burzowej, rzadko kłębiastej. Tego typu forma chmury występuje najczęściej na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach, zawsze na przednim skraju strefy burzowej. W rejonie jej występowania zazwyczaj pojawia się porywisty wiatr, zwany szkwałem, i intensywne opady.



Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE