Reklama

Reklama

Wieczór promocyjny książki "Skarby ukryte, ludzie pogrzebani"

Opublikowano: sob, 13 lis 2021 16:59
Autor:

Wieczór promocyjny książki "Skarby ukryte, ludzie pogrzebani" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Nakładem Instytutu Bronisława Szlubowskiego ukazała się książka Adama Fijewskiego "Skarby ukryte, ludzie pogrzebani". Autor jest synem śp. Mieczysława Fijewskiego, którego wspomnienia publikujemy na łamach "Wspólnoty". Wieczór promocyjny odbędzie się w piątek, 19 listopada, o godz. 17.00 w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Reklama

na zdjęciu: Koło Młodzieży w Kopinie, 1926

Dzieje rodziny zapisane w listach

Ojciec autora, Mieczysław Fijewski, wielokrotnie spotykał się z księżną Elżbietą Czetwertyńską, byłą właścicielką majątku ziemskiego w Kopinie (obecnie wieś w pow. parczewskim, w gm. Milanów). Księżna przybyła z Kanady w celu odnalezienia skrzyń z cennymi przedmiotami, ukrytymi w lesie tuż przed II wojną światową i jej wyjazdem z Polski. Korespondencja rozpoczęta w 1989 r. zaowocowała przyjazdem księżnej i odnalezieniem "skarbu". - Miała to być opowieść o moim dziadku, jednym z zapomnianych bohaterów, którzy oddali swe życie za ojczyznę, ale okazało się, że bohaterów musi być więcej, dopiero pokazanie ich wszystkich "pozwoli spojrzeć w oczy prawdzie". Ale jak w każdej dobrej opowieści muszą być bohaterowie szczególni - zdradza nam autor książki Adam Fijewski.

 

Dom po babci Ludwice w Kopinie

Kolejną przesłanką do powstania książki było odziedziczenie przez autora domu po zmarłej babce Ludwice. Miejscowość "oddychała" historią. Losy tych ziem były widoczne na każdym kroku. - Przy wielu studniach rolę poideł dla bydła pełniły połówki pojemników po bombach przeciwpiechotnych, kury jadły ziarno i piły wodę z niemieckich hełmów, dzieci bawiły się maskami przeciwgazowymi i wojskowymi bagnetami - przyznaje Adam Fijewski. Jako dzieci kąpali się w dole wypełnionym wodą, pozostałości po eksplozji spowodowanej przez chłopców z Kopiny, którzy wysadzili skład niewybuchów porzuconych przez radzieckich saperów.

 

Skrzynia pełna historii

W 2004 r. na strychu byłego dworku pan Adam znalazł drewnianą skrzynię. Znajdowało się w niej kilkaset listów, stare dokumenty, dawne zeszyty i szkolne podręczniki. Większość odnalezionej korespondencji pochodziła z okresu międzywojennego. Kilka znalezisk okazało się ważnymi dla rodziny dokumentami - mówiły o ostatnim roku życia dziadka autora, Stanisława Fijewskiego. Listy oraz więzienne grypsy opisują jego aresztowanie w 1940 r. aż do śmierci w obozie koncentracyjnym w Auschwitz w 1941 r. Dużym atutem książki są nigdzie niepublikowane zdjęcia i dokumenty, ukazujące przedwojenne życie mieszkańców Kopiny: członków Koła Młodzieży Wiejskiej, koła strzeleckiego, grupy "Strzelec", tajnej organizacji "Brochwicz" (prowadzonej przez majora Grocholskiego).

 

Wieczór promocyjny publikacji odbędzie się 19 listopada, o godz. 17.00 w MBP.

Książkę można nabyć w radzyńskich księgarniach: Educo, Hermes, Zaborek oraz w Archiwum Państwowym. Wysyłkowo jest możliwość jej zamówienia na stronie: instytutszlubowskiego.pl/publikacje

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.