Dziś przywołujemy zasługi wielu oddanych Polaków, skupionych w organizacjach i grupach niepodległościowych, którzy po zakończeniu II wojny światowej, zdecydowali się na podjęcie nierównej walki o suwerenność i niepodległość Polski. Chcemy o nich pamiętać i podziękować za ofiarę ich życia.
- powiedział na rozpoczęcie liturgii proboszcz parafii Św. Trójcy, ks. Krzysztof Pawelec.
Niezłomnymi kierowała wiara. Pozwoliła przeżyć im ogromne trudy. Wielu im współczesnych pytało: "Skąd jest w nich ta siła?". Wielu mówiło; "nie warto, poddajcie się, to i tak nic nie da. I tak ich jest więcej, wytropią was, zabiją. Najlepiej się schować, poddać lub uciec".
- mówił w homilii ks. Przemysław Radomyski.
Wieńce złożyli: Kamil Paszkowski,reprezentujący wicepremiera rządu RP, Jacka Sasina; senator Grzegorz Bierecki, wicewojewoda lubelski, Robert Gmitruczuk, przedstawiciel marszałka Dariusz Litwiniuk, władze powiatu, miasta i gminy Radzyń, NSZZ "Solidarność" Oddział Radzyń Podl., Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość" Inspektorat Radzyń oraz delegacja Zespołu Szkół Ponadpodstawowych im. Jana Pawła II
Jak poinformował prowadzący uroczystość przy Warszawskiej, dyrektor ROK Robert Mazurek, więzienne cele odwiedziło w piątek 300 osób. Jutro, od 9.00 do 12.00 przyszłe muzeum Ofiar Nazizmu i Komunizmu zwiedzi kolejne 400 osób.