reklama

Wystartowała ! Kapsuła Czasu rozpoczęła odliczanie. Zostanie otwarta równo za 100 lat

Opublikowano:
Autor:

Wystartowała ! Kapsuła Czasu rozpoczęła odliczanie. Zostanie otwarta równo za 100 lat  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura4 października stała się rzecz wiekopomna. W mur I Liceum Ogólnokształcącego została wbudowana Kapsuła Czasu. Akt wmurowania Kapsuły był głównym punktem programu uroczystej sesji Rady Powiatu. Honorowy Patronat nad inicjatywą objął  Marszałek Województwa Lubelskiego.

Wydawnictwo Wspólnota postanowiło w miastach Lubelszczyzny zorganizować projekt pod nazwą Kapsuła Czasu, aby uczcić 100-lecie Niepodległości. - Okazało się, że w Radzyniu z pomysłem nie byliśmy pierwsi. Takie samo przedsięwzięcie planowali Ewa Grodzka, dyrektor I LO w Radzyniu i Tadeusz Pietras, były dyrektor tejże szkoły, obecnie niezwykle aktywny w SPILO (Stowarzyszenie Przyjaciół I LO). Ich partnerem strategicznym zgodził się być Lucjan Kotwica, starosta radzyński. W takiej sytuacji nie miałoby sensu organizowanie dwu takich samych inicjatyw. Dzięki uprzejmości wymienionych wyżej osób, przedsięwzięcie organizowane będzie wspólnie, a Kapsułę zgodził się zaprojektować i wykonać Jan Brożek, prezes Górniczej Fabryki Narzędzi -  mówi Mateusz Orzechowski, wydawca Wspólnoty. Podniosła uroczystość, wmurowania w fasadę I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim pamiątkowej Kapsuły, z różnymi, włożonymi do niej przedmiotami - symbolicznymi znakami naszych czasów odbyła się w znakomitej asyście. Hermetycznie zamknięta przetrwa wiele lat, przekazując potomnym nasze przesłanie . Kapsuła będzie - według oczekiwań współczesnych - otwarta nie wcześniej jak za 100 lat, czyli w 2118 roku. ( Więcej na ten temat w papierowym wydaniu Wspólnoty). 


O oto treść cennego Listu, włożonego do Kapsuły Czasu: 

List do przyszłych pokoleń

Szanowni Mieszkańcy Radzynia Podlaskiego i Ziemi Radzyńskiej- żyjący w 2118 r.

Spodziewamy się, że gdy czytacie ten list jest rok przynajmniej 2118, a więc minęło 100 lat od czasu gdy piszemy te słowa i w tak licznej grupie podpisujemy.

Wierzymy, że żyjecie w wolnej Ojczyźnie, której na imię Polska, że wokół siebie macie tylko przyjaznych sąsiadów, że Polska wciąż jest ważną częścią wspólnoty wolnych narodów europejskich, która to wspólnota w naszych czasach nazywa się Unia Europejska. Wyrażamy głęboką nadzieję, że kolejne pokolenia, które przyszły po nas cieszyły się jedną z największych wartości jaką jest pokój, tak jak nasze pokolenie już od 75 lat nie zna wojny.

Trudno jest nam sobie wyobrazić jak wygląda w 2118 r. nasze kochane miasto Radzyń Podlaski i nasz powiat złożony z 8 jednostek samorządowych, gminy miejskiej Radzyń Podlaski oraz gmin: Radzyń Podlaski, Borki Czemierniki, Komarówka, Kąkolewnica, Ulan i Wohyń.

Wiemy, że jeszcze nie narodził się nikt, z Was, którzy w 2118 r. pełnicie ważne funkcje polityczne, społeczne, stoicie na czele służb zapewniających godne życie mieszkańców Radzynia i całego powiatu.

Pewnym jest również i to, że nikogo, kto jest świadkiem sporządzania tego listu i umieszczania go w swoistej Kapsule Czasu adresowanej do Was, kto o napisaniu tego listu dowie się w najbliższym czasie, nie ma już na tym świecie. Świadomość tego faktu nie jest źródłem jakiegoś przygnębienia, jest raczej inspiracją do napisania tego, o czym bardzo chcemy abyście wiedzieli.

My żyjący w 2018 r. jesteśmy bardzo dumni ze swego miasta i całego powiatu, z dokonującego się, z każdym rokiem, postępu cywilizacyjnego, kulturalnego i społecznego. Cenimy sobie demokratyczny system ustrojowy w jakim żyjemy, a za jedną z najważniejszych zdobyczy po roku 1989 uznajemy samorząd terytorialny, możliwość przekazywania losów naszej Małej Ojczyzny, jakim jest miasto, gmina i powiat, w ręce tych, których w większości uznajemy za najbardziej godnych, odpowiedzialnych i szanowanych w społeczeństwie.

Inspiracją do umieszczenia Kapsuły czasu, a w niej tego listu jest 100 Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. 100 lat temu, nasza Ojczyzna, po 123 latach niewoli i niebytu na politycznej mapie Europy odzyskała niepodległość. Przez minione 100 lat Jej losy różnie się układały, od czasów euforii związanej z niepodległością, poprzez złożone i często trudne lata II Rzeczypospolitej, tragedię II wojny światowej, koszmar epoki komunizmu, wielkie zwycięstwo pod sztandarami Solidarności, aż po dzisiejsze budowanie i utrwalanie demokratycznych struktur i warunków zewnętrznego bezpieczeństwa. Wierzymy, że informacje o tym znajdują się w Waszych podręcznikach historii lub innych nośnikach wiedzy, którymi dysponujecie.

Pragniemy zapewnić Was, że robimy wszystko co można, i najlepiej jak umiemy, aby wciąż zmieniać infrastrukturę w naszym mieście i powiecie, podnosić poziom życia materialnego, kulturalnego. Chcemy w ten sposób, tworzyć fundament, na którym Wy w 2118 r. będzie dalej rozwijać nasze miasto, nasz powiat, a przez to i całą naszą Ojczyznę.

Bardzo pragniemy ułatwić Wam odnalezienie nas w przestrzeni historycznej, dlatego podajemy najważniejsze informacje:

Generalnie na świecie panuje pokój, nie licząc konfliktów lokalnych.

Na czele największych supermocarstw atomowych a więc najbardziej odpowiedzialnych za pokój na świecie stoją:

- Stany Zjednoczone Ameryki – prezydent Donald Trump

- Rosja – prezydent Władimir Putin

Głową kościoła katolickiego, którego jesteśmy w większości członkami, jest Ojciec Święty, papież Franciszek (6 rok pontyfikatu)

Prezydentem Polski jest Pan Andrzej Duda

Premierem Polskiego Rządu jest Pan Mateusz Morawiecki

Wojewodą Lubelskim jest Pan Przemysław Czarnek

Marszałkiem Województwa Lubelskiego jest Pan Sławomir Sosnowski

Metropolitą Lubelskim jest ks. Arcybiskup Stanisław Budzik

Biskupem ordynariuszem diecezji siedleckiej jest ks. biskup Kazimierz Gurda

Starostą Radzyńskim jest Pan Lucjan Kotwica

Dziekanem Dekanatu Radzyńskiego jest Ks. Roman Wiszniewski

Dziekanem Dekanatu Czemiernickiego jest ks. Jerzy Latawiec

Dziekanem Dekanatu Komarowskiego jest ks. Mieczysław Pociejuk

Burmistrzem Radzynia Podlaskiego jest Pan Jerzy Rębek

Wójtem Gminy Radzyń Podlaski jest Pan Wiesław Mazurek

Wójtem Gminy Borki Jest Pan Radosław Sałata

Wójtem Gminy Czemierniki jest Pani Krystyna Dobrowolska

Wójtem Gminy Kąkolewnica jest Pan Zbigniew Ładny

Wójtem Gminy Komarówka jest Pan Ireneusz Stanisław Demianiuk

Wójtem Gminy Ulan jest Pan Jarosław Koczkodaj

Wójtem Gminy Wohyń jest Pan Stanisław Jóźwik.

Kończąc Życzymy Wam z całego serca, abyście z radością, równą naszej obchodzili jubileusz 200–lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, może też coś napiszecie do tych, co przyjdą po Was za kolejne 100 lat.

Życzymy Wam wszelkiej pomyślności, w zdrowiu, dostatku, niech w rodzinach waszych gości prawdziwa miłość a cała lokalna społeczność, w której żyjecie przepełniona będzie szacunkiem i wzajemną życzliwością.

Mimo, że w 2118 r. nikogo z nas nie będzie już z Wami, to głęboko wierzymy, że będziemy patrzeć z Miejsca, do którego wszyscy zmierzamy, jakie wrażenie czyni na Was list sprzed 100 lat.

Kapsuła Czasu, w której znajdujecie ten list, jest wspólną inicjatywą Starosty Radzyńskiego - Pana Lucjana Kotwicy,

Dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim - Pani Ewy Grodzkiej

Wydawcy tygodnika Wspólnota – Pana Mateusza Orzechowskiego.

W Kapsule czasu znajdujecie przedmioty, dzięki którym chcieliśmy jak najwięcej przekazać Wam informacji o nas i naszych czasach. Nie wiemy czy to się udało. Zapewniamy jednak, że w każdym przedmiocie włożonym do kapsuły jest cząstka nas, jest nasze serce przepełnione miłością do Was, choć zupełnie nam nieznanych Osób, to w wielu przypadkach przecież naszych praprawnuków.

Kapsuła czasu zostaje umieszczona w murze budynku I Liceum Ogólnokształcącego na zakończenie Uroczystej Sesji Rady Powiatu z Okazji 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości w dniu 4 października 2018 r.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE