Jak informuje Robert Mazurek, dyrektor ROK: - Uroczystości rozpoczną się w niedzielę 1 września o godz. 10.30. Władze samorządowe miasta, gminy i powiatu złożą wieńce i zapalą znicze pod radzyńskim Pomnikiem Niepodległości. Zaraz po tym (na pl. Wolności) będzie miał miejsce pokaz broni pt. „KO MA 3. Radzyń się broni”. W piątek 6 września odbędą się dwie kolejne inicjatywy. Pierwszą z nich będzie akcja honorowego krwiodawstwa pod hasłem „Krew za krew. Chwała bohaterom”. Początek o godz. 9.00 na radzyńskim pl. Wolności. Drugą propozycją będzie wernisaż wystawy plenerowej przedstawiającej bitwę pod Monte Cassino, która zostanie wyeksponowana przy ścieżce rowerowe na ogrodzeniu stadionu miejskiego (godz. 18.00).
W poniedziałek 9 września, dokładnie w 80. rocznicę pierwszego bombardowania Radzynia, na pl. Wolności zostanie zaprezentowana wystawa pokazująca Radzyń w okresie II wojny światowej. Eksponowane zdjęcia będą pochodziły z prywatnych archiwów mieszkańców miasta, którzy pozytywnie odpowiedzieli na apel Radzyńskiego Ośrodka Kultury i zechcieli podzielić się nimi ze wszystkimi. Inauguracja wystawy odbędzie się o godz. 18.00. Ostatni akord rocznicowych obchodów zaplanowano na 17 września. Tego dnia, o godz. 9.00, pod Pomnikiem Niepodległości w Radzyniu Podlaskim zostaną złożone wieńce i zapalone znicze. Następnie, w lesie koło wsi Sitno, przy mogile pomordowanych w 1940 r. harcerzy, będzie miała miejsce polowa msza św. oraz prezentacja wystawy „Bohaterowie w harcerskich mundurach” (początek o godz. 10.00).
Oddzielnym akordem radzyńskich obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie Uroczysta Sesja Rady Powiatu, Rady Miasta i Rady Gminy Radzyń Podlaski. Odbędzie się ona w czwartek 5 września o godz. 11.00 w I Liceum Ogólnokształcącym (ul. Partyzantów 8). Radzyńscy samorządowcy podejmą wspólne stanowisko dotyczące tragicznych wydarzeń sprzed lat, a także wysłuchają okolicznościowego wykładu Marcina Wikło – dziennikarza portalu wPolityce.pl i tygodnika „Sieci” oraz prowadzącego Kwadrans Polityczny w TVP1. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa pokazująca II wojnę światową w dokumentach, którą przygotował radzyński oddział Archiwum Państwowego.