Sądowe dochodzenie roszczeń nie jest ograniczone tylko do osób, które nadal spłacają kredyt - wręcz przeciwnie! Osoby, które uregulowały zobowiązanie, mogą zyskać najwięcej. Wynika to z licznych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), które wprowadziły bardziej przyjazne przepisy dla konsumentów.
Możliwość unieważnienia spłaconego kredytu frankowego
Kredytobiorcy, którzy całkowicie spłacili swoje zobowiązania frankowe, są często pomijani w strategiach banków dotyczących ugód z klientami. Wynika to z prostego faktu - dla banku każdy krok w stronę porozumienia ze spłaconym klientem oznacza konieczność wypłaty pieniędzy. Tacy kredytobiorcy są przez banki traktowani jako „zamknięty temat" - nie przynoszą już zysku, ale stwarzają ryzyko znacznych wypłat w przypadku, gdyby zdecydowali się na drogę sądową. Tymczasem osoby, które spłaciły kredyty frankowe, mogą, podobnie jak osoby spłacające, złożyć pozew o unieważnienie umowy. Taka decyzja daje szansę na odzyskanie wszystkich nadpłat wynikających z nieuczciwych zapisów umowy kredytowej. Więcej informacji na temat unieważnienia spłaconego kredytu frankowego znajdą Państwo w artykule https://ktmh.pl/splacony-kredyt-w-chf-a-pozew-w-2024-r/.
O tym, że umowy kredytowe zawierane przez banki zawierały niedozwolone klauzule, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać. Potwierdzają to wyroki sądów krajowych i europejskich, które jasno wskazują, że w umowach frankowych banki jednostronnie przerzucały ryzyko kursowe na konsumentów, nie wyjaśniając w pełni konsekwencji takiego postępowania. Unieważnienie takiej umowy oznacza, że kredytobiorca może domagać się zwrotu wszystkich pieniędzy wpłaconych do banku ponad kwotę kapitału. Kwota ta jest zazwyczaj pokaźna -- osoby, które spłaciły cały kredyt, mogą liczyć na zwrot sumy przekraczającej wypłaconą kwotę kapitału, często nawet o kilkadziesiąt procent.
Szanse na wygraną w sądzie i potencjalne korzyści finansowe
Bank nie może argumentować, że kredytobiorca nie wywiązał się z zobowiązań, a jedynie wskazywać na wykonalność zapisów umowy, które są już uznawane za nieuczciwe i niezgodne z przepisami prawa. Dzięki temu kredytobiorcy, którzy spłacili kredyt, mogą w sądzie skutecznie dochodzić swoich praw. Osoby zainteresowane dochodzeniem roszczeń ze spłaconego kredytu frankowego mogą rozważyć konsultację z wyspecjalizowaną kancelarią TMH.
Przedawnienie roszczeń
Dla wielu kredytobiorców, którzy spłacili kredyt frankowy, jednym z głównych powodów zwlekania z decyzją o pozwie jest obawa przed przedawnieniem roszczeń. W praktyce jednak okazuje się, że roszczenia związane z unieważnieniem umów frankowych nie przedawniają się tak szybko, jak można by przypuszczać. Zgodnie z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, termin przedawnienia nie biegnie, dopóki kredytobiorca nie dowie się o wadliwości swojej umowy kredytowej. Dopiero od tego momentu można mówić o biegu przedawnienia, a konsument ma wówczas realną szansę na złożenie pozwu i odzyskanie nienależnie zapłaconych kwot.
W praktyce oznacza to, że osoby, które dopiero teraz odkrywają możliwość unieważnienia kredytu frankowego, mogą bez obaw złożyć pozew, nawet jeśli spłaciły kredyt wiele lat temu. Wyrok TSUE, który ugruntował tę zasadę, jest szczególnie korzystny dla frankowiczów i eliminuje argumenty banków próbujących blokować roszczenia klientów. Ważne jest jedynie złożenie reklamacji lub pierwszego wezwania do zapłaty, aby przerwać bieg przedawnienia.
Ugody dla Frankowiczów
Banki niechętnie wychodzą naprzeciw frankowiczom, którzy zdążyli już spłacić swoje zobowiązania. Propozycje ugodowe są najczęściej kierowane do klientów w trakcie spłaty kredytu -- co nie jest przypadkiem. Banki zdają sobie sprawę, że klienci, którzy już wywiązali się z umowy, mogą wyłącznie odzyskać środki, bez szans na dalszy zysk dla instytucji finansowej. Ugody są oferowane raczej w sytuacjach, gdy kredytobiorca rozważa pozew, a bank chce uniknąć kosztów przegranej sprawy.
Frankowicze, którzy spłacili swoje kredyty, mają pełne prawo do unieważnienia umowy kredytowej i żądania zwrotu wszystkich środków wpłaconych do banku ponad kwotę kapitału. Sądy, wspierane przez wyroki TSUE, jednoznacznie przyznają rację konsumentom, uznając klauzule walutowe w umowach frankowych za nieuczciwe.
Kancelaria Prawa Gospodarczego TMH Kraków - Kancelaria Frankowa
Rynek Dębnicki 6/3 30-319 Kraków
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.