reklama

Jak działają switche sieciowe?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Jak działają switche sieciowe? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Jednym z najważniejszych elementów sieci komputerowej jest switch, nazywany także przełącznikiem sieciowym. Jego głównym zadaniem jest przekazanie ramki między segmentami wewnątrz sieci. W tym samym czasie switch wybiera port przekaźnika, do którego trafia ramka. Dodatkowo, jest odpowiedzialny za łączenie poszczególnych segmentów w obrębie danej sieci komputerowej. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach i na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wyboru konkretnego modelu?
reklama

Switche sieciowe - podstawowe informacje w pigułce

Przełączniki sieciowe są wyposażone w popularne porty LAN, dzięki którym są w pełni kompatybilne z siecią Ethernet. Jaka jest podstawowa korzyść wynikająca z używania switcha? Przede wszystkim znaczący wzrost wydajności sieciowej. Dzieje się tak dzięki znacznemu rozszerzeniu transmisji danych. Ta zaleta jest szczególnie ważna zarówno w dużych, jak i małych firmach, których wydajne i stabilne łącze internetowe stanowi o efektywności ich działania. Wykorzystując przełącznik sieciowy, ograniczamy ryzyko występowania niepożądanych przerw w transferze do absolutnego minimum. Jednocześnie znacząco wzrasta prędkość transmisji danych. Kiedy najlepiej sprawdzają się switche sieciowe? Przede wszystkim w przypadku dużej liczby użytkowników w obrębie jednej sieci.

Czym powinien wyróżniać się przełącznik sieciowy?

Wybór konkretnego modelu w dużej mierze jest uzależniony od jego przeznaczenia. Z tego powodu trudno jednoznacznie wskazać najlepszy switch sieciowy. Jednak bez względu na wykorzystanie urządzenia, warto zwrócić szczególną uwagę na kilka kluczowych parametrów technicznych.
- Pierwszym z nich jest liczba portów. Jeżeli urządzenie będzie pracować w obrębie dużej sieci, do której będzie podłączonych wielu użytkowników, portów musi być jak najwięcej. Na rynku dostępne są modele 8,16, 24, a nawet 52-portowe.
-  Kolejnym kluczowym parametrem technicznym jest przepustowość urządzenia. Wykorzystując switche sieciowe do zastosowań domowych, w zupełności wystarczą modele oferujące przepustowość na poziomie 100 Mbps. Z kolei przełączniki sieciowe pracujące w rozbudowanych sieciach monitoringu powinny charakteryzować się maksymalną przepustowością na poziomie 1000 Mbps. Tak dużą ilość danych mogą przesyłać m.in. modele cyfrowe.
-  Warto także zwrócić uwagę na jakość wykonania obudowy. Konstrukcja switcha powinna być solidna i wyróżniać się podwyższoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Niemniej ważny jest rodzaj zastosowanego mocowania, który warunkuje możliwość montażu urządzenia.
Przełączniki sieciowe, ze względu na charakter pracy, powinny charakteryzować się niskim zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Ponadto wybrane modele są wyposażone w funkcję automatycznej regulacji poboru prądu, dostosowaną do aktualnego obciążenia urządzenia.

Switche sieciowe - dodatkowe funkcjonalności

Pomimo zaawansowanej konstrukcji, przełączniki sieciowe są proste i intuicyjne w użytkowaniu. Dodatkowo, wybrane modele są wyposażone w przydatną funkcję Plug&Play, która ogranicza konfigurację urządzenia do absolutnego minimum.
-  Kolejną przydatną funkcjonalnością jest Auto MDI/MDIX. Dzięki tej technologii użytkownik nie musi wykorzystywać krosowanych przewodów.
-  Przed wyborem konkretnego urządzenia warto również sprawdzić zakres temperatury roboczej i wilgotności powietrza. Ten drugi parametr jest szczególnie ważny i powinien zawierać się w przedziale od około 10% do około 90%.
Pozostałe funkcjonalności to błyskawiczne powiadomienia o awariach, monitoring sieci i zarządzanie całą infrastrukturą. Nie bez znaczenia jest również oprogramowanie wykorzystywane do aktualizacji i konfiguracji switcha.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama