reklama

Porzeczka krwista – ozdoba przydomowych ogrodów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Porzeczka krwista – ozdoba przydomowych ogrodów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PROMOWANE Porzeczka krwista to krzew ozdobny, który wczesną wiosną rozkwita w ogrodzie. Jest łatwa w uprawie, dlatego warto posadzić ją pojedynczo lub wykorzystać do stworzenia żywopłotu. Czym charakteryzują się porzeczki krwiste? Choć porzeczka kojarzy nam się przede wszystkim z krzewem, który latem daje pyszne owoce, istnieją również porzeczki ozdobne, które mogą stać się dekoracją każdego ogrodu. Najpopularniejszym gatunkiem porzeczki ozdobnej jest porzeczka krwista, która zwykle ma ciemnoczerwone kwiaty zebrane w zwisające grona. W zależności od odmiany roślina może jednak różnić się kolorem kwiatów, podobnie jak innymi cechami. 
reklama

Porzeczka krwista – co to za roślina?

Porzeczka krwista należy do rodziny agrestowatych i wywodzi się z Ameryki Północnej. Do Europy przywędrowała w pierwszej połowie XIX wieku i jest tu sadzona jako roślina ozdobna. Porzeczka krwista kwitnie na przełomie kwietnia i maja, i ma zwykle krwistoczerwone kwiaty, zebrane w gęste, zwisające kwiatostany. Krzew osiąga do 2 m wysokości i ma wzniesione, wyprostowane pędy. Porzeczka posadzona pojedynczo będzie ciekawą ozdobą ogrodu, jednak nadaje się ona również do tworzenia żywopłotów. Wtedy można ją połączyć z roślinami, które kwitną w tym samym czasie, na przykład forsycjami czy tawułami wczesnymi. Kiedy jej kwiaty przekwitną, przekształcają się w niewielkie, granatowe owoce, pokryte nalotem woskowym. Owoce porzeczki krwistej nie są co prawda trujące, ale nie nadają się do spożycia, ponieważ są kwaśne i niesmaczne. Są ciekawą ozdobą, a zimą stanowią pokarm dla ptaków.

Jak uprawiać porzeczkę krwistą?
Uprawa porzeczki krwistej w przydomowych ogrodach nie jest trudna, trzeba tylko pamiętać o kilku zasadach. Roślina ta najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym, osłoniętym od wiatru. Gleba powinna być żyzna, wilgotna i przepuszczalna. Choć porzeczka krwista jest częściowo mrozoodporna, może nie przetrwać dużych mrozów, dlatego trzeba zabezpieczyć ją na zimę. Można do tego wykorzystać włókninę czy też matę słomianą. Porzeczce  krwistej nie przeszkadza zanieczyszczone powietrze, dlatego można ją uprawiać nawet w ogrodzie miejskim. Porzeczkę najlepiej sadzić wiosną, wzbogacając wcześniej glebę kompostem. Młode rośliny trzeba regularnie podlewać, aby przyjęły się na nowym stanowisku. Pędy porzeczki trzeba przyciąć, optymalnie nad drugim pąkiem nad ziemią, aby zadbać o ich mocne rozkrzewienie i wzrost silnych pędów szkieletowych. W kolejnych latach porzeczkę przycinamy po zakończeniu kwitnienia. Pędy czteroletnie warto wycinać, ponieważ słabo kwitną. Między kwietniem a końcem lipca trzeba pamiętać o regularnym nawożeniu rośliny.

Odmiany porzeczki krwistej
W Polsce uprawianych jest kilka odmian porzeczki krwistej. Są wśród nich:
    • Porzeczka krwista “Atrorubens” – jest gęsto ugałęziona i ma ciemnoczerwone kwiaty.
    • Porzeczka krwista “King Edward VII” – osiąga wysokość do 1,5 m i swoim kształtem przypomina porzeczkę owocową. Ma duże, ciemnoczerwone kwiaty.
    • Porzeczka krwista “Pulborough Scarlet” – dorasta do 2,5 m wysokości i kwitnie w kwietniu, wraz z pojawieniem się liści. Ma ciemnoczerwone kwiaty z białym środkiem. W naszym klimacie owoce rzadko się zawiązują.
    • Porzeczka krwista “Tydemans White” – wyróżniają ją pojedyncze białe kwiaty. Liście jesienią przebarwiają się na odcienie brązu i czerwieni.
    • Porzeczka krwista “Brianjou” – kwiaty w różowo-czerwonym kolorze dobrze komponują się tu z żółto-czerwonymi liśćmi. Ta odmiana dorasta do 1,8 m wysokości. Rośnie szybko i preferuje dobrze nasłonecznione stanowisko.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama